Indhold
Aftalen mellem Information Highway, der producerer Internet baserede forretningsløsninger og det danske Internet-bureau ELK er nu på plads.
Beløbet for overtagelsen er blevet offentliggjort og de to brødre Morten og Jacob Elk kan indkassere 15 millioner i kontanter og 40 millioner i aktier. Det samlede beløb for overtagelsen er således på 55 millioner kroner.
Aftalen træder i kraft den 3. januar år 2000, hvor ELK bliver integreret i den danske del af Information Highway. Morten Elk bliver direktør i Information Highway Danmark.
Med købet af ELK og det finske Internetfirma Netmill kommer det samlede antal af medarbejdere i Information Highway op på cirka 420 personer, og selskabet forventer at runde medarbejder nr. 450 ved årskiftet 1999/2000.