Navision-ansatte indkasserer millioner fra Microsoft

Alene i dette kvartal skal Microsoft betale knap 50 millioner kroner til de medarbejdere i det tidligere Navision og Damgaard, der havde aktieoptioner. Navision-medarbejderne kan imødese lignende gevinster fire gange om året de næste otte år.

En række tidligere Navision-ansatte høster i disse dage den kontante gevinst efter Microsoft-opkøbet. Foreløbig knap 50 millioner kroner har verdens største softwarefirma belønnet dem med som betaling for deres aktieoptioner.

Microsoft har garanteret de ansatte i det tidligere Navision en meget favorabel minimumskurs for deres optioner, selv om Microsofts egne aktier ikke har en lige så gunstig udvikling. Det har fået medarbejderne til at stille sig i kø for at score gevinsten.

Medarbejdernes gevinst på optionerne afhænger af, hvilken kurs de selv skal købe aktierne til, men de heldigst stillede medarbejdere får en kurs, der er tre en halv gang højere, end de selv køber aktierne til.

Iifølge jurist i finansafdelingen hos Microsoft Business Solutions, Marianne Wier, skal softwaregiganten samlet af med et meget, meget stort beløb til de danske medarbejdere. Hun betragter Microsofts tilbud om en minimumskurs uafhængig af, hvordan aktierne klarer sig, som "lidt af en gave".

Gaveregnen fortsætter

Gaveregnen over de danske medarbejdere vil fortsætte. I alt har de ansatte i Navision, Damgaard og det fusionerede selskab haft 12 forskellige aktieprogrammer, fordelt på to hovedkategorier.

Computerworld Online har regnet sig frem til gevinsten gennem selskabets indberetninger til Erhvervs- og Selskabsstyrelsen. Gevinsten på den ene af de to kategorier er 34 millioner kroner. Hvad medarbejderne, der har aktieoptioner under den anden hovedkategori, tjener, er ikke offentligt, men ifølge Computerworld Onlines oplysninger udgør de 34 millioner omkring 70 procent af det samlede beløb.

Marianne Wier oplyser, at Microsoft vil opleve tilsvarende krav fra medarbejderne hvert kvartal, indtil det sidste af de 12 aktieprogrammer udløber om otte år.

Hvis udbetalingen bliver lige så stor i fremtiden, så skal Microsoft af med knap 1,6 milliarder kroner over de næste otte år. Det svarer til cirka halvanden million kroner per medarbejder i gennemsnit. Men så forgyldte bliver de ansatte dog næppe.

- I denne omgang er der ekstraordinært mange medarbejdere, der vælger at realisere, og det kan enten være for at få nogle kontanter i hånden, eller fordi deres aktieprogram løber ud nu, siger Marianne Wier.

- Det er stort set alle de ansatte i det tidligere Navision, der er med i et af programmerne. Der var både programmer i Damgaard og Navision inden fusionen, ligesom der kom nye til efter fusionen, forklarer hun.

Marianne Wier understreger dog, at der er stor forskel på, hvor mange aktieoptioner medarbejderne har.

- Det afhænger både af, hvor længe de har været ansat i selskabet, og hvilken position de bestrider, fortæller hun.

Microsoft fremsatte i maj sit tilbud om at købe Navision for 10,8 milliarder kroner, og handlen blev gennemført i juli.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland