Telenor skærer staben ned

Telegiganten Telenor nedlægger 216 stillinger i sit mobilselskab. Fyringerne sker som led i koncernes spareplan, der er blevet nødvendigt, fordi væksten er flade ud.

Det norske teleselskab Telenor, der ejer 53,5 procent af Sonofon, nedlægger 216 stillinger i sit mobilselskab Telenor Mobil med omkring 1600 ansatte. Fyringerne sker på grund af den økonomiske afmatning og den hårde konkurrence på markedet, meddeler selskabet.

Telenor Mobils administrerende direktør Invild Myhre beklager fyringerne.

- Det er meget smertefuldt at blive nødt til at gennemføre nedskæringer i et selskab med så mange kvalificerede medarbejdere. Men når vækstkurven på indtægtssiden nu er vendt, er vi simpelthen nødt til at tilpasse vores omkostninger, siger han.

Skåret andre steder

Direktøren siger, at selskabet allerede har skåret kraftigt alle steder, hvor det har været muligt.

- Og nu kommer vi desværre ikke uden om at reducere i mandskabet, siger han.

Telenor med 21.000 medarbejdere har i den seneste tid mærket en afmatning flere steder. For eksempel er væksten i indtjeningen fra de ellers så lukrative sms-beskeder og andre mobiltjenester fladet ud, ligesom Telenors voldsomme vækst i abonnenter er stoppet.

De kommende fyringer er ikke de første i rækken. Telenor har i de seneste to måneder fyret omkring 1.000 medarbejdere i henholdsvis Telenor Business Solutions samt i en række call centre, der er blevet nedlagt.

Det er sket i forbindelse med en stor spareplan ved navn Delta 4, der har som mål at spare fire milliarder kroner inden 2004.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job