Danmark mister it-vækstbranche til udlandet

Mangel på uddannelsesmuligheder og for lidt forskning, risikerer at sende en af landets vækstbrancher til udlandet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Der hænger mørke skyer over en af Danmarks vigtigste brancher inden for it-erhvervene.

"Hvis ikke vi gør noget i universitetsverdenen nu, vil virksomheder og den offentlige sektor om få år komme til at mangle kompetente GIS-kandidater. Så vil opgaverne og dermed arbejdspladser flytte ud af landet," advarer seniorforsker Hans Skov-Petersen fra LIFE-fakultetet på Københavns Universitet.

GIS, geografiske informationssystemer, har i en årrække været i stor vækst og er blevet hvermandseje. Der er digitale kort på nettet, GPS-navigation, og alle bruger kort og geodata i stort omfang.

Danmark har i forhold til andre lande hidtil været godt med inden for GIS på grund af vores høje teknologisk stade, en veludviklet infrastruktur for geodata og dygtige specialistvirksomheder, forklarer Hans Skov-Petersen.

"Men skal vi fastholde og udbygge Danmarks position som geografisk kompetence-nation, kræver det udvikling af uddannelsesmuligheder og vilkår for forskning inden for GIS og geodata."

Konference i dag

En række ministerier, styrelser, universiteter og spillere i erhvervslivet er gået sammen om at beskrive behovet for forskning og uddannelse.

Første skridt er den konference, der holdes i dag, 'Forskningsstrategi for GIS og geodata i Danmark', på Institut for Geografi og Geologi på Københavns Universitet.

Seniorforsker Hans Skov-Petersen anslår, at der i Danmark er 40-50 forskere inden for GIS og geodata.

"Udfordringen er, at forskerne er spredt ud over hele landet på forskellige universiteter og institutter. Vi bør koordinere arbejdet i et sammenhængende forskningsmiljø på tværs af de eksisterende institutioner. Det vil føre til bedre forskning og mere attraktive studiemiljøer," siger han.

Behov for arbejdskraft

Geoforum, der er GIS-aktørernes interesseorganisation i Danmark, har lavet en undersøgelse, der afslører et stort behov for arbejdskraft, som har indsigt i geografisk information.

Undersøgelsen konkluderer blandt andet, at det i de eksisterende uddannelsesforløb er svært at indpasse en høj specialiseringsgrad i geografisk informationsteknologi og softwareudvikling.

Det er derfor nødvendigt at nytænke uddannelserne, fordi vi kommer til at mangle konsulenter med specialist-viden, geo business managere, landinspektører og teknikere med speciale i datafangst samt geodataloger, som er dataloger med stor indsigt i GIS.

50.000 daglige brugere

Alene i den offentlige sektor bruger cirka 50.000 ansatte dagligt geodata i en professionel sammenhæng. Der findes ingen opgørelser af antallet af professionelle brugere i den private sektor i Danmark.

Den uddannelsesmæssige baggrund for GIS-folket er typisk geograf, landinspektør, ingeniør, landskabsarkitekt, datalog, biolog eller geolog.

Forskere inden for GIS og geodata er befinder sig især på Institut for geografi og geologi (KU), Skov & Landskab (KU), Institut for Planlægning (AAU), Institut for Arkitektur og Medieteknologi (AAU), Space (DTU), Transport (DTU), Geografi og Miljødynamik (RUC), Institut for Datalogi (AU), Biologisk Institut (AU), Idræt og Biomekanik (SDU), samt Kartografisk Dokumentationscenter (SDU).

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics