Her er de første Windows Phone Mango-telefoner

Om kort tid frigiver Microsoft den hidtil største opdatering af Windows Phone 7-styresystemet, Mango. Producenterne er klar med nye Mango-produkter. Se dem her.

Artikel top billede

Læs også:

Nu falder den endelige dom over Windows Phone 7

Her er det nye Windows Phone 7.5: Mango

Halvandet år efter den oprindelige lancering af Windows Phone 7 er Microsoft nu på trapperne med en giant-opdatering med 500 nye features.

Windows Phone 7.5 - også kaldet Mango - er Microsofts bud på, hvordan det perfekte smartphone-styresystem skal se ud, og dermed tegner de kommende måneder også til at blive afgørende for platformens fremtid.

Selvom meget er sagt og skrevet om Windows Phone 7, er Microsofts globale smartphone-markedsandel nemlig fortsat kun på blot 1,6 procent ifølge Gartner.

Det er det billede, Mango skal ændre - og der er da også masser af positive nyhederne i vente. Blandt andet er Mango den første version af Windows Phone på dansk, og derudover gemmer der sig en stribe nyheder for de professionelle brugere.

Her er produkterne

Microsofts software-platform kommer dog ingen vegne, hvis hardware-producenterne ikke bakker op med nogle ordentlige smartphones.

Mens Nokias første bud på en Windows-smartphone nok er på vej, men endnu ikke er meldt klart ud, så er flere andre producenterne nu klar med Windows Phone Mango-produkter.


HTC Titan kommer måske allerede til Danmark i næste måned.

Det mest bemærkelsesværdige er måske HTC Titan, der tegner til at blive et interessant bekendtskab, når den rammer butikkerne måske allerede i næste måned.

Titan har en skærm på 4,7 tommer, en processor på hele 1,5 gigahertz, 512 megabyte RAM og 16 gigabute storage.

Med et kamera på otte megapixels og et frontkamera til videosamtaler er der tale om et produkt, der på papiret kan matche de førende Android- og iOS-smartphones.

Se HTC's egen præsentation af Titan:

HTC er dog langt fra den eneste producent, der er klar til at tage en bid af Mangoen.

Også populære Samsung har tænkt sig at se, om man supplere det i forvejen imponerende salgs af Android-telefoner med nye Windows Phone-telefoner.

Læs også:

Nu falder den endelige dom over Windows Phone 7

Her er det nye Windows Phone 7.5: Mango

Det kommer Samsung og Fujitsu med

Læs også:

Nu falder den endelige dom over Windows Phone 7

Her er det nye Windows Phone 7.5: Mango

Konkret er Samsung på vej med to Windows Phone-produkter, Samsung Focus S og Samsung Focus Flash.

Mens der endnu ikke er offentliggjort billeder af de to smartphones, så er specificationerne meldt ud.

Focus S, der ikke overraskende er efterfølgeren til den allerede lancerede Focus, er har et 4,3 tommer Super AMOLED Plus display, en 1,4 gigahertz processsor og kamera for og bag - det sidste på otte megapixels.

Focus Flash er en lidt mindre med en skærm på 3,7 tommer, en 1,4 gigahertz processor og et kamera på fem megapixels.

Så vidt vi ved, er det endnu kun i USA, man kan se frem til de to Samsung-produkter - om og hvornår de kommer til Danmark vides ikke.


Fujitsus IS12T kører Windows Phone 7.5.

Det samme gælder Fujitsu IS12T, der indtil videre kun er præsenteret i Japan.

Det vides ikke, om den overhovedet kommer til Europa, men det skal ikke afholde os fra at nævne, at IS12T er både vand- og støvafvisende og har et kamera på hele 13,2 megapixels.

Processoren inden i er på 1 gigahertz, den har hele 32 gigabyte hukommelse og en skærm på 3,7 tommer.

Endelig er selvfølgelige værd at nævne, at Mango også vil blive udsendt til allerede eksisterende Windows Phone-produkter, når denne version af styresystemet frigives i den nærmeste fremtid.

Læs også:

Nu falder den endelige dom over Windows Phone 7

Her er det nye Windows Phone 7.5: Mango

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftskoordinator til Cyberdivisionens Operationscenter i Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP Arkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S