Her er verdens hurtigste SD-kort - du ikke kan bruge

SanDisk har presset teknologien i sit seneste SD-kort, der er verdens hurtigste. Det har kun et enkelt lille problem...

Vi skyder i stigende grad tung HD-video med vores kameraer, og vi holder også udløserknappen nede på spejlreflekskameraer og burster lange billedserier.

De mange data fylder, og det stiller naturligvis krav til både kamera og hukommelseskort, som hurtigt skal håndtere de voldsomme mængder billeder og video.

SanDisk har netop lanceret sit nyeste SD-kort, der er verdens hurtigste.

Der kan skrives data på kortet med 90 megabyte i sekundet, og det er muligt at læse data med 95 megabyte i sekundet.

Det er en fordobling af skrivehastigheden i forhold til tidligere SanDisk-modeller. Hastigheden betyder, at det går hurtigere at gemme, afspille og overføre indhold.

Det nye, superhurtige kort hedder Extreme Pro SDXC UHS-I. Ja, det kan lyde som et ord, bilister bliver bedt om at udtale i en spritrazzia.

Extreme Pro
betyder, at det især henvender sig til fotografer eller videoentusiaster, der stiller store krav til deres udstyr og arbejder professionelt eller semiprofessionelt.

SDXC står for Secure Digital eXtended-Capacity, og det betyder, at kortet har en kapacitet over 32 gigabyte. Normal SD ligger på op mod 2 gigabyte, mens SDHC går fra 4 op til 32 gigabyte.

UHS-I
står for Ultra High Speed Class 1, og det betyder, det ligger i den aktuelt højeste hastighedskategori.

Der er ingen tvivl om, at kortet er vanvittigt hurtigt, og det er faktisk også dets største problem.

Der er nemlig stort set ingen kameraer, der er i stand til at udnytte det fuld ud.

Den eneste model er i øjeblikket Sony Alpha 77, men ellers er der intet udstyr, der kan håndtere skrivehastigheden maksimalt.

SanDisk forventer dog, at nye kameraer snart er klar til at gøre brug af teknologien.

Selv om SD-kortet er lynende hurtigt, findes der Compact Flash-kort, som er endnu hurtigere. Her kan du få kort, der kan skrive med en hastighed på 100 megabyte i sekundet.

SanDisk Extreme Pro SDXC UHS-I fås i udgaver fra 8 og op til 64 gigabyte hukommelse, og prisen begynder ved omkring 1.500 kroner.

Mere om samme emne

Styrelsen For It og Læring

Ambitiøs it-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Gyldendal A/S

CMS-udvikler med lyst til full-stack

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

It-overvågningsspecialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Oleksandra Kolesnyk som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Thisted. Hun har tidligere beskæftiget sig med uddannelsen, da hun startede den hos Bestseller i Spanien - hun viderefører den nu hos netIP. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Ida Møller Pedersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Hun har tidligere beskæftiget sig med handel, da hun har en handelsuddannelse kombineret med en EUX. Nyt job