Telemarkedet er på vej ud af sin langvarige krise, og Ericssons finanschef, Sten Fornell, ser begyndende, stabile tegn på, at nye og bedre tider er på vej, skriver den norske erhvervsavis Dagens Næringsliv.
- Risikoen for, at nedgangen fortsætter næste år, er meget lille, siger han til avisen.
Sten Fornell peger på, at der er tydelige tegn på, at flere operatører langt om længe vover at investere mere offensivt igen.
Billeder skal drive mobilindustri
Nogenlunde samme melding kommer fra Nokias koncernchef, Jorma Ollila. Han er overbevist om, at den ellers så hårdt ramte mobilindustri igen vil tage fart inden længe.
Brændslet til opsvinget vil være mobiltelefoner, der kan sende billeder, mener han, og fremhæver som eksempel den nye Nokia 7650.
- Efterspørgslen på Nokia 7650 overgår alt, vi før har set på nogen håndholdt datamaskine eller computer. Det indikerer meget tydeligt, at der er tale om et stort massemarked, siger han.
Alle de undersøgelser, som Nokia har udarbejdet i de seneste år, peger på, at billedtjenesterne vil blive de mest populære i fremtiden, skriver Dagens Næringsliv.