IT-B: Lavere vækst kommet for at blive

Fyringsrunder, nedtur og økonomisk ruin i IT-branchen er led i en konsolidering af en branche, der har gearet sig til helt urealistiske vækstrater, mener IT-Brancheforeningens formand, Jens Moberg, der nu maner til besindelse. IT-branchen er under forandring, men er langt fra ved at dø, siger han.

IT-branchen er langt fra ved at opgive ævred, selv om det seneste år har været præget af massive fyringsrunder og økonomisk ruin.

Det fastslår Jens Moberg, formand for IT-brancheforeningen og chef for Microsofts nordiske division.

- Det er en stor misforståelse, at IT-branchen er ved at dreje nøglen om, siger han.

Jens Moberg peger på, at det ganske vist netop nu er en hård tid med problemer og tilbagegang.

- Den reelle situation er helt klart, at der er problemer. Vi er ved at tilpasse os fra en meget høj vækst til en normal vækst i IT-branchen, siger han.

Nedtur efter nedtur

Det seneste år har budt på en lang række nedskrivninger og økonomiske nedture i IT-sektoren.

Gang på gang har det vist sig, at analytikere og topchefers forventninger til, hvad fremtiden vil byde på, har været alt for høje. I kølvandet er kommet konkurser, fyringer og styrtdykkende aktiekurser.

Jens Moberg peger på, at IT-branchen i de pragtfulde jubelår vænnede sig til, at fremtiden skulle være én lang rejse mod stjernehimlen med årlig rekordvækst og kun få snærende begrænsninger.

Sådan er det ikke længere. En hård konsolidering af branchen er i gang, hvor drømmene og de tårnhøje forventninger om guld og grønne skove er ved at blive afløst af en mere retvisende opfattelse af virkeligheden.

Vækstrater tilpasses

- IT-branchen er ved tilpasse sine vækstrater. Der har været år med utroligt høje vækstrater på op mod 25 procet, og det har fået mange virksomheder til at geare sig til et niveau, som ikke længere er realistisk. Nu skal vi vænne os til en mere normal vækst, siger Jens Moberg.

IT-Brancheforeningen ligger sig dermed på linie med flere af branchens øvrige organisationer, der ikke mener, at man kan tale om en egentlig krise i IT-branchen.

En analyse fra fra Dansk Industris gren for IT og tele, ITEK, konkluderer således, at IT- og telebranchen for tiden beskæftiger et rekordstort antal medarbejdere, og at der er jævn fremgang.

Jens Moberg er da også overbevist om, at IT-branchen på sigt vil opnå en vækst, der ligger højere end den øvrige industri.

- Det er selvfølgelig svært at spå om vækst i hele industrien, men jeg er i hvert fald sikker på, at IT-industrien i en tid med vækst vil ligge højere. De skal jo allesammen bruge os, siger han.

Tilbagegang og problemer

- Ifølge fagforbundet HK er der forsvundet omkring 3.000 IT-job alene i hovedstadsområdet i det seneste halve år. Og halvdelen af de nyuddannede datamatikere har endnu ikke fået arbejde. Det er jo ikke ligefrem tegn på spirende fremgang?

- Det er rigtigt, at der er tilbagegang og problemer netop nu. Det er svære tider. Men jeg tror ikke på, at nedgangen fortsætter. IT-branchen er et af Danmarks største erhverv, og jeg tror, at der er udsigt til vækst. Men det kræver, at vi ikke graver os ned. Vi skal blive ved med at satse på højtuddannede IT-folk og forskning, og vi skal blive ved med at fortælle markedet om de muligheder, som vi tilbyder. Vi skal være på forkant. Så er der til gengæld muligheder både herhjemme og globalt, siger Jens Moberg.

Han peger på, at det især er IT-folk med korte eller mellemlange uddannelser bag sig, der er blevet ramt af ledighed i de sidste måneder.

- Og derfor bør man kigge på, hvordan man får de ledige videreuddannet. For markedet mangler især højtuddannede. Når det handler om vidensarbejde, bliver overliggeren hele tiden flyttet opad herhjemme. I dag kan det for eksempel bedst betale sig at flytte programmør-arbejdet til Indien. Vi skal derfor satse på projektledelse og arkitektur, siger Jens Moberg.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

LB Forsikring

Digital Performance & CRO Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Telekommunikationsingeniør til Afdeling for Elektronisk Indhentning

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura