Ny formand for IT-fagforeningen Prosa

49-årige Peter Ussing fik efter kampvalg posten som formand for Prosa. Han erklærer som mål at snakke mindre selv og lytte mere end sin forgænger.

En mand, som kan holde til noget stormvejr, indtager posten som ny formand i IT-fagforeningen Prosa.

49-årige Peter Ussing, der arbejder i CSC, blev midt i den værste krise for Amanda - det skandaleramte system til arbejdsformidlingerne - sat ind som chefarkitekten, der skulle redde trådene ud og sikre levering til tiden.

I lørdags vandt Peter Ussing et kampvalg om formandsposten i Prosa med i alt 110 stemmer. Modkandidaten, Kim Alex Olsen, fik 65 stemmer.

Peter Ussing har tilbragt hele sin karriere i CSC. I dag er han seniorsystemarkitekt, og han er oprindeligt uddannet programmør og systemplanlægger.

For lukket stil i foreningen

Peter Ussing har været aktiv i Prosa siden 1974 og valgte i i år at stille op som ny formand, fordi han ikke var tilfreds med den stil, den hidtige formand, Henrik Kroos, lagde for dagen.

- Det er min opfattelse, at Henrik Kroos arbejder for at centralisere organisationen omkring sig selv - og har skabt en lukkethed omkring ledelsen. Jeg vil gennem en aktiv, opsøgende og inspirerende ledelsesstil arbejde for at motivere hele holdet og sikre, at små problemer ikke får lov at ligge og vokse sig store. Dette vil jeg gøre ved at snakke mindre selv og lytte til, hvad der faktisk sker rundt omkring i organisationen, siger Peter Ussing.

Privat er Peter Ussing far til tre børn, fraskilt og bosat i hovedstadsområdet.

Lysten er forsvundet

Det var først dage før generalforsamlingen i Prosa, at formanden gennem tre år, Henrik Kroos, meddelte, at han ikke længere ville være formand.

- Årsagerne er mangfoldige, og jeg har mistet lysten til at fortsætte de næste to år som formand. Lysten er en stor del af drivkraften, har man ikke den, er det på tide at stoppe og overlade posten til friske kræfter, siger Henrik Kroos.

Han fortsætter dog foreløbig i Prosa med en ny kasket - som politisk næstformand.

- Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg har en aftrædelsesordning her i PROSA. I den tid vil det være mig en glæde at hjælpe den ny formand godt på vej. Samtidig med jeg hjælper Peter Ussing til rette, vil jeg prøve at finde et nyt job eller blive kunde i vores ganske glimrende a-kasse, siger Henrik Kroos.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse