Politikere vedtager dvd-forbud

Det vil fremover være ulovligt at kopiere kopibeskyttede cd'er til en MP3-afspiller, ligesom det bliver ulovligt at parallelimportere dvd'er fra lande uden for EU. Det er nogle af konsekvenserne af en ny ophavsretslov, som et stort flertal i Folketinget står bag trods politisk modstand.

Under store protester fra specielt Dansk Folkeparti blev en ny dansk ophavsretslov i dag tredjebehandlet i Folketinget. Der var stort flertal for loven, og dermed er den endelige vedtagelse en formalitet.

Loven implementerer EU's infosoc-direktiv og forbyder at bryde digital kopibeskyttelse, ligesom den gør det ulovligt at importere en række kulturprodukter som cd?er, dvd?er og computerspil fra lande uden for EU.

- Det her er en kolossal beskyttelse af rettighedshavernes interesser. Det er helt centralt, og det er derfor, at vi har valgt at gennemføre direktivet, sagde kulturminister Brian Mikkelsen (K) fra talerstolen.

Dansk Folkeparti kæmpede imod

Kulturministeren mødte dog modstand fra specielt Dansk Folkepartis Kristian Thulesen Dahl og Louise Frevert, som er stærkt utilfredse med lovforslaget.

De mener, at hele infosoc-direktivet er så forvirrende og teknisk kompliceret, at Folketinget skulle have brugt mere tid på at forhandle det.

Dansk Folkeparti har under hele processen støttet Initiativet Digitale Forbrugerrettigheder, som er en organisation, der har kæmpet mod dele af infosoc-direktivet.

- Vi er dybt utilfredse med hele ideen i at give teknisk sikring juridisk beskyttelse. Når forbrugerne får ringere produkter, som for eksempel cd'er, man ikke kan afspille i sin dvd-afspiller eller minidisc, begynder folk at søge mod de illegale markeder, siger Peter Mogensen, der er medlem af organisationen.

Dansk Folkeparti havde i dag fremsat tre ændringsforslag til loven, men de blev alle stemt ned.

Socialdemokrater ændrede standpunkt

Socialdemokratiet stemte under andenbehandlingen for et forslag fra Enhedslisten, som vil have gjort det lovligt forsat at parallelimportere kulturprodukter fra lande uden for EU. Under dagens tredjebehandling vendte Socialdemokratiet dog rundt på en tallerken og stemte imod ændringsforslaget, der ellers ville være blevet vedtaget.

Kristian Thulesen Dahl beskyldte kulturministeren for at have vredet armen rundt på Socialdemokratiet, men det afviste ordfører Poul Qvist Jørgensen (S) blankt.

- Vi har ikke fået vredet armen om i denne sag. Jeg forledte mit parti til at stemme forkert ved andenbehandlingen, erkendte han fra talerstolen.

Den melding står i skarp kontrast til den kommentar, Poul Qvist Jørgensen gav til Computerworld Online for en uge siden. Her sagde han, at Socialdemokratiet stemte for ændringsforslaget, fordi partiet ville markere den problemstilling, der er omkring virksomheder, som lever af at importere for eksempel dvd-film.

Det fik Kristian Thulesen Dahl til at foreslå, at Danmark skulle undlade at implementere disse dele af direktivet, fordi det strider mod EU's målsætning om fri konkurrence, og i stedet tage en sag ved EF-domstolen.

Det fik dog ingen opbakning fra kulturministeren.

- Der bliver rigtigt nok mindre konkurrence på parallelimport på grund af det her direktiv. Vi er imod konsekvenserne af direktivet fra den danske regerings side, men vi er ikke enige i Kristian Thulesen Dahls fortolkning af EU's målsætninger, sagde Brian Mikkelsen.

Kulturministeren vil nu i stedet arbejde for i EU at få ændret de grundlæggende regler, så det igen vil blive lovligt at importere kulturprodukter fra andre lande.

Efter tredjebehandlingen i dag foreligger loven i sin endelige form. Loven skal nu forelægges statsministeren, hvorefter den kan vedtages i Folketinget.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

IT-Universitetet i København

IT-partner til IT-Universitetet i København

Københavnsområdet

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S