Oracle skovler penge ind

Trods nedgang i markedet kom softwarekæmpen Oracle ud af sit tredje kvartal med flotte tal på bundlinien. Pengene er dog alene blevet tjent i kvartalets første to måneder, mens februar blev en katastrofe.

På trods af generel nedgang i markedet voksede software-giganten Oracles omsætning og indtjening mærkbart i tredje kvartal.

Oracles indtjening voksede i forhold til det tilsvarende kvartal året før 12 procent til fire milliarder kroner, mens omsætningen steg to procent til godt 16 milliarder kroner.

Stigningen i omsætning skyldes dog til dels dollar-kursen.

Stejl nedgang i februar
Oracle meddelte samtidigt, at der har været en "stejl" nedgang i det globale salg i februar, og at selskabet har hentet det meste af fremgangen i december og januar.

Denne meddelese fik straks aktiekurserne på en række af selskabets konkurrenter til at styrtdykke.

Mange selskaber har nemlig kvartal-regnskaber på vej i næste måned, og Oracle - som er verdens andenstørste softwareselskab efter Microsoft - regnes i branchen for at være dygtig til at tage pulsen på markedet.

Holder den dystre meddelelse stik, kan konkurrenternes resultater for tredje kvartal derfor meget vel ende med at ligge et stykke under det forventede.

Situationen bliver ikke bedre af den kommende krig i Irak. Mange selskabers resultat er nemlig afhængig af salget i kvartalernes sidste par uger, fordi kunderne ved, at selskabernes slås hårdt med at få lukket de sidste handler for at nå forventningerne inden kvartalets udløb.

Mange kunder har derfor gjort det til en vane at lægge deres ordrer mod kvartalets udgang. Her er det nemlig meget nemmere at prutte sig til en ordentligt pris.

Med den overhængende trussel om krig er denne proces blevet skubbet af sporet, og mange kunder holder nu igen med investeringerne, mens de venter på krig.

Det vil kunne ses på selskabernes kommende kvartalsregnskaber.

Oracle ønsker på grund af det politiske og økonomiske klima i verden netop nu ikke at komme med bud på sine forventninger til fjerde kvartal.

Selskabet har dog store forventninger til den offentlige sektor, som selskabet forventer vil aftage store mængder software i fjerde kvartal.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS