Flere virksomheder blander sig nu i den storm om ophavsrettigheder, der har rejst sig om styresystemet Linux med amerikanske SCO Group i orkanens øje, skriver Financial Times.
Den amerikanske producent af netværkssoftware Novell - der er helt centralt placeret i sagen - udtaler kraftig kritik af SCO Group, der i marts rystede Linux-miljøet, da selskabet rettede et erstatningskrav på syv milliarder kroner mod IBM.
SCO Group mener, at IBM - der har udviklet programmer til Linux - ulovligt har kopieret dele af den kildekode bag styresystemet Unix, som SCO Group ejer, over i Linux.
Ingen patenter fulgte med
Novell solgte i 1995 Unix-styresystemet til SCO. Novell erklærer nu, at købsaftalen dengang ikke inkluderede patenter og ophavsrettigheder og opfordrer SCO til at fremlægge bevis for, at Linux vitterligt indeholder Unix-kode.
Novells topchef, Jack Messman, fastslår, at hvis ikke SCO kan fremlægge disse beviser, vil det være tydeligt, at SCO's egentlige formål med beskyldningerne er at "så frygt, usikkerhed og tvivl om Linux".
- På den måde håber SCO at kunne fremtvinge betalinger fra brugere og distributører af Linux, siger han.
SCO afviser blankt Novell og erklærer, at rettighederne til Unix skam fulgte med, da de to selskaber handlede i 1995.
IBM har kostet omsætning
Den omstridte sag mod IBM tog fart, fordi SCO Group mener, at IBM's massive anvendelse af Linux er sket på bekostning af Unix.
Sagen bliver fulgt med tilbageholdt åndedræt af mange Linux-brugere, der risikerer sagsanlæg fra SCO Group, hvis selskabet får ret i sin påstand.
Andre har besluttet sig for at slå igen. De tæller den tyske Linux-lobbyistgruppe Linuxtag, der har erklæret, at den vil rejse søgsmål mod SCO Group, hvis der ikke foreligger bevis for den stjålne kode senest i dag.
Microsoft købte for nylig en Unix-licens af SCO for et hemmeligt millionbeløb. Fra flere sider betragtes købet som en direkte økonomisk saltvandsindsprøjtning fra Microsoft til SCO til at fortsætte det dyre søgsmål mod Linux-industrien.