Fredagens aviser om IT

KMD går efter SAP-marked. Prisportal med slør. Columbus udskyder investor-præsentation. Henning Dyremose som Aps.

KMD går efter SAP-marked

KMD blander sig nu i kampen om driften af private og offentlige SAP-installationer. Med en ny aftale i hånden kan KMD kalde sig "hosting partner" til SAP, og det håber KMD vil give en bid af det lukrative marked. KMD gør sig dog ingen forhåbninger om at score de helt store SAP-brugere som kunder. De betjenes langt bedre af andre og større SAP-partnere som CSC og IBM. (Børsen)

Prisportal med slør

Byggebranchens skepsis over for prissammenligninger kan betyde, at en ny stor portal for byggematerialer - byggematerialer.dk - slet ikke kommer til at give den gennemsigtighed, som Erhvervs- og Boligstyrelsen ellers har efterlyst. Styrelsen har betalt Krak seks millioner kroner for at etablere portalen, men Krak har ofte svært ved at hive oplysninger om priser ud af forhandlerne. Selv siger forhandlerne, at der er så mange varenumre, at det er for ressourcekrævende at holde dem opdaterede på en portal. (Berlingske Tidende)

Columbus udskyder investor-præsentation
Blot en halv time inden Columbus IT Partner skulle fløjte sin investor-præsentation i gang torsdag, valgte selskabet at udskyde den. Det skyldtes, at selskabets administrerende direktør, Carsten Dilling, var strandet i udlandet, meddelte Columbus IT Partner, der i maj nedjusterede forventninger til årets resultat. (Morgenavisen Jyllands-Posten)

Henning Dyremose som Aps

TDC's koncernchef, Henning Dyremose, har oprettet et privat anpartsselskab under navnet Henning Dyremose Aps, der skal bruges til hans aktier. På længere sigt skal selskabet desuden bruges til at drive konsulentvirksomhed, bogudgivelser og lignende, når Dyremose en dag forlader TDC. Selv siger Dyremose, at konstruktionen med selskabet skal hindre, at han "bliver flået i skat". (Berlingske Tidende)

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job