S-politiker: Her er de tre vigtigste it-emner

Socialdemokraternes it-ordfører er blevet kaldt nørd og er en af de få it-politikere, der har reel it-erfaring fra erhvervslivet. Læs her, hvilke tre it-dagsordner den 30-årige politiker vil kæmpe for.

Artikel top billede

Socialdemokraternes it-ordfører, Trine Bramsen, har flere bud på, hvordan Danmark skal digitaliseres.

Læs også:

Her er Brian Mikkelsens fire største it-idoler

Galleri: Her er alle de nye it-politikere på Christiansborg

30-årige Trine Bramsen er Socialdemokraternes nye it-ordfører, og hun har med en baggrund i it-verdenen en ambitiøs målsætning med digitaliseringen i den offentlige sektor.
 
"Jeg vil ikke som politiker - og slet ikke som Socialdemokraternes it-ordfører - frede områder for it-indblanding. Det ville svare til at konstatere, at udvikling er umulig på enkeltstående områder. Og det hverken tror eller håber jeg, er tilfældet," siger Trine Bramsen om sin kommende tid på Christiansborg.
 
Ensretning af processer
Hun indskyder dog samtidig, at det i høj grad bliver op til embedsværket at vurdere, om enkelte områder ikke egner sig til digitalisering.
 
"Jeg har dog umiddelbart svært ved at pege på et eneste område, der ikke rummer en eller anden form for digitalt udviklingspotentiale," fortsætter Socialdemokraternes it-ordfører, der peger på, at myndighederne først og fremmest skal have styr på sine administrative processer samt sikre intern ensretning.
 
Ellers bliver det både svært og dyrt at digitalisere. Hertil kommer, at vi skal arbejde på tværs af fagområder og turde lave de fornødne investeringer i digital forvaltning - også selvom de rækker længere ud i fremtiden end valgperioderne," fortæller Trine Bramsen.
 
Bliver kaldt nørd af vennerne
Trine Bramsen kommer som en af de få it-ordførere på Christiansborg med reel it-erfaring, som stammer fra hendes fem år hos konsulenthuset Deloitte Business Consulting.
 
Her har hun har arbejdet med processoptimering og digitalisering for en lang række private og offentlige organisationer som eksempelsvis Forsvaret og Carlsberg, hvor hun ligeledes har stiftet bekendtskab med en lang række spillere på den danske it-scene.  
 
"Derfor har jeg god indsigt i flere af de muligheder og udfordringer, som branchen står overfor. Herudover har jeg siddet i Forbrugerrådet de seneste år, hvorfra jeg også kender branchen fra et mere kommercielt perspektiv," forklarer Trine Bramsen til Computerworld.
 
Udover hendes professionelle bedrifter har hun efter eget udsagn også som privatperson en meget nysgerrig næse, når det kommer til digitaliseringen.
 
"Min familie og venner har ofte beskyldt mig for at være henholdsvis teknologi-nørd eller IT-pedel - og jeg har altid været beæret over titlerne," siger Trine Bramsen.
 
De tre vigtigste områder
Socialdemokraternes nye it-ordfører peger på tre konkrete områder, hvor Danmark skal have justeret sin digitaliseringsindsats markant.
 
"Vi skal først og fremmest have øget digital understøttelse af processer i både private og offentlige organisationer - herunder også diskussioner om anvendelse af skyer, sikkerhed, forbedring af leverandøraftaler og mulighederne og begrænsningerne inden for open source," siger Socialdemokraternes nye it-ordfører.
 
Hun nævner desuden udvikling af velfærdsteknologiske løsninger og styrket uddannelse samt forskning inden for de teknologiske fag som hendes kamp-områder i det nye Folketing.
 
SAP-chef er den stærkeste
Hvis hun kigger ud over det ganske it-landskab - både herhjemme og i det store udland - fremhæver hun den danske SAP-direktør, Jim Hagemann Snabe, som Danmarks mest magtfulde it-person.
 
"Jeg har fulgt Jims ledelse af SAP de seneste år. Og jeg har stor respekt for firmaets udvikling, hvor der med udgangspunkt i en innovativ og international organisationskultur leverer stadig stærkere standard- og specialløsninger, der er fundamentet for en lang række virksomheder i alle størrelser," siger hun.
 
Når det kommer til at udpege et it-idol, skal vi derimod over Atlanterhavet.
 
"Hvis nogen i moderne tid virkelig har forstået at få udvikling og forretning til at gå hånd i hånd, så er det Steve Jobs. Det kan man ikke have andet end dyb respekt for," lyder det fra Trine Bramsen.

Læs også:

Her er Brian Mikkelsens fire største it-idoler

Galleri: Her er alle de nye it-politikere på Christiansborg

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S