Nye internet forbindelser med Fixed Wireless Access

Danmark indfører FWA-systemer for tiden. Men hvad er det egentligt? Vi beskriver her den nye mulighed for forbindelser til internet og telefonnettet.

Hvad er FWA?

Fixed Wireless Access (FWA) betyder kort sagt, at telefonledningerne bliver erstattet af en trådløs radioforbindelse. FWA-udbyderne kan koble deres abonnenter på internet og telefonnettet med en trådløs forbindelse i stedet for at bruge telefonledningen ind i huset. FWA-forbindelsen kan bruges til telefon, fax, internet, radio og andre formål - ganske som en telefonledning.

Hvad handler FWA om?

Det er lettere og hurtigere at opbygge FWA-systemer, end det er at grave nye telekabler ned. Med FWA kan nye internetudbydere og televirksomheder opbygge en konkurrerende infrastruktur til Tele Danmarks kobberkabler.

Da FWA-udbyderne ikke skal grave nye kabler ned, har teknologien størst interesse i de lande, hvor der ikke allerede findes et velfungerende telefonnet. I et land som Danmark er interessen størst hos de aktører, der vil konkurrere med Tele Danmark på markedet for internet og tele. FWA indføres i Danmark primært med det argument, at det omgår de faste kobberledninger, som Tele Danmark idag ejer. FWA forbindes med en liberalisering af markedet for netopkobling af mindre brugere.

Vi får FWA

Vi får FWA

Danmark har vedtaget at indføre FWA-systemerne. Der er sket med en lovgivning, hvor man reserverer frekvenser til radioforbindelserne. Telestyrelsen har udliciteret frekvenserne, og der er indkommet ansøgninger til dem.

Der er indtil nu fastlagt to frekvensbånd til FWA omkring 3,5 Ghz og 26 Ghz. Dertil uddeler Telestyrelsen i alt 7 tilladelser. Tilladelserne bliver dels landsdækkende og dels regionale. Det forventes, at frekvenserne bliver uddelt til vinderne i december måned i år. Når systemerne er opbygget, vil et antal virksomheder kunne tilbyde FWA-netopkoblinger til kunderne.

FWA-systemerne indføres efter internationale standarder og anbefalinger. Det er nødvendigt for at koordinere anvendelsen af frekvenser i luftrummet. I Europa sker dette blandt andet via ERO: The European Radiocommunications Office. Det er også den organisation, som dansk lovgivning henholder sig til.

Hvad skal brugerne med FWA?

Hvad skal brugerne med FWA?

For brugerne af såvel telefonnet som datanet betyder FWA, at deres interne netværk kan tilsluttes Internet på en ny måde. Brugerne får en ny mulighed for opkoblingsteknologi. Ser vi bort fra de dyreste løsninger med eget fast forbindelse og radiokæder, da har vi idag følgende muligheder for opkobling til internet:

Telefonlinier

  • Traditionel anvendelse af modem
  • ISDN-forbindelse
  • ADSL-forbindelse og tilsvarende

    Kabel-TV-net

  • Kabelmodems

    Trådløse forbindelser til offentlig brug

  • Mobiltelefoner
  • Satellitjenester
  • FWA - fast trådløs opkobling

    Netværkssystemer, som anvender internet-protokollerne med TCP/IP og eventuelt web-teknologier, er uafhængige af den fysiske datatransmission. Disse systemer vil frit kunne anvende ovennævnte muligheder. Det betyder, at ovenstående ikke er alternativer, der udelukker hinanden. Derimod er det er transmissionsveje, der kan anvendes alt efter, hvad der er optimalt i situationen.

    FWA er ikke mobiltelefoni

    FWA er ikke mobiltelefoni

    Man skal ikke forveksle FWA med mobiltelefonsystemer. I Danmark indføres der et nyt mobiltelefonsystem kaldet UMTS, der blandt andet giver bedre muligheder for datatransmission. FWA er trådløst ligesom mobiltelefonsystemet, men udgangspunktet for FWA er enheder, der er fast monteret på bygninger og andre steder. FWA bruger endvidere højere frekvenser, som giver større båndbredde.

    Mobiltelefonernes rækkevidde og datatransmission begrænses af, at apparaterne skal være små og bruge minimal strøm fra batteriet. Ligesom det forhold at brugerne har telefonens radiosender ganske tæt ved hovedet betyder, at der ikke kan bruges kraftige radiosendere. I FWA har man muligheder for at bruge større radiosendere. Hvor mobiltelefonerne går fra 9.600 bps mod 2 Mbps, så er perspektivet for FWA højere hastigheder. Der er nævnt mål så højt som 150 Mbps.

    FWA er heller ikke trådløse lokalnet. Private brugere kan installere og anvende trådløse lokalnet internt i hjem og virksomheder. De trådløse lokalnetværk er bygget, så de fungerer indenfor et afgrænset område. Hvorimod FWA skal dække hele regioner eller nationer.

    Videre oplysninger

    FWA i Danmark administreres af Telestyrelsen, som har hjemmeside på adressen:
    http://www.tst.dk/

  • Læses lige nu

      Event: Cyber Security Festival 2026

      Sikkerhed | København

      Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

      18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

      Navnenyt fra it-Danmark

      SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

      Plamena Cherneva

      SAP SuccessFactors Partner Pentos

      Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
      Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

      Boris Sudar

      Renewtech ApS

      Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

      Michael Nyboe Engelrud

      Rethink Cybersecurity Advisory