Opråb til alle it-chefer: En økonomisk orkan er på vej

Ny rapport tegner et dystert billede af virksomhedernes forventede investeringer i it.

Artikel top billede

Læs også:
Vores it-investeringer slog alle rekorder sidste år

It-branchens virksomheder kommer næppe til at fejre historisk høje omsætninger i år. Og det kommer nok heller ikke til at ske i 2012.

Gartner konkluderer i hvert fald i en ny rapport, at it-investeringerne i Europa, Mellemøsten og Afrika (EMEA) i høj grad er påvirket af det økonomiske uvejr, der i øjeblikket præger denne del af verdenskortet.

EMEA-virksomhedernes it-investeringer vil ifølge analysefirmaet i år nå 604 milliarder euro, omkring 4.527 milliarder kroner, hvilket er et fald på 1,4 procent i forhold til 2010.

I Europa ventes investeringerne i 2012 at stige med 2,3 procent, men der er ikke den store grund til at juble over det.

Vesteuropa bremser den generelle vækst

Dels kommer væksten oven på en lavvandet periode, dels fremhæver Gartner specifik Vesteuropa som det område, der frem til 2015 ventes at bremse den generelle vækst i EMEA-regionen.

"Den anden recession er ved at ramme, og som CIO er du nødt til at finde ud af, hvad du skal gøre," siger Gartner-analytikeren Peter Søndergaard.

Økonomisk stort på vej

"Den fortsatte økonomiske usikkerhed og euro-krisen vil have en indflydelse på jeres it-budgetter i 2012, og jeres virksomheder vil skulle håndtere budgetmæssigt vanskelige spørgsmål."

"Jeres valgmuligheder afhænger af, hvilke geografiske områder, I opererer i, jeres industri og styrken i jeres organisation, når den økonomiske storm rammer," skriver Gartner til it-direktørerne.

Ifølge Gartner står Vesteuropa for 80 procent af it-investeringer i EMEA. Det er de offentlige investeringer i it, der står for den største andel med omkring 20 procent.

Men også her er der dystre udsigter - Gartner venter et fald i de offeentlige it-investeringer på 4,8 procent i år og yderligere 1,7 procent næste år.

Læs også:
Vores it-investeringer slog alle rekorder sidste år

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S