Fjerde spurt i Pentium udviklingen

Intel's nyeste processor Pentium 4 kommer på markedet i dag mandag. Processoren er optimeret til Internet surfere, så den giver hurtig afvikling af musik, grafik og video.

Hurtigere, hurtigere

Intel sender nu Pentium 4 på markedet, og Dell har allerede annonceret pc'ere med processoren. Det ventes, at flere pc-leverandører følger efter med Pentium 4 maskiner. Processoren markedsføres i første omgang til dyre PC'er til spil, multimedie og Internet.

Hurtigere og hurtigere

Intel har på flere punkter udviklet processoren, så den er mere effektiv til afvikling af multimedie ved Internet. Intel nævner i nyhedstjenesten eWeek MP3-musikfiler og Voice over IP (VoIP eller IP-telefoni) som eksempler på anvendelser, hvor Pentium 4 give brugerne bedre kvalitet, da processoren kører datastrømmene hurtigere gennem systemet. Processoren giver også en bedre håndtering af 3 dimensionel grafik.

Pentium 4 processorerne lanceres med en clock-frekvens på 1,4 - 1,5 milliarder hertz (Ghz). Så allerede fra start er hastigheden skruet kraftigt op i forhold til forgængeren Pentium III på 1 Ghz.

Det er dog ikke det eneste punkt, hvor Intel har sat hastigheden i vejret. Processoren har fået et nyt design, som Intel kalder "NetBurst" arkitektur. Det giver en optimering af processorens opbygning, som gør den hurtigere til at håndtere streaming media (multimedie), og hurtigere til at redigere audio og video. De har gjort pipeline'en for instruktioner gennem processoren dobbelt så stor. Pipeline er processorens interne buffer for de kommandoer, som er under udførelse. Processorens cache er ligeledes forbedret. Endelig er systembussens hastighed øget til 400 Mhz.

Specielt til multimedie har Intel givet processoren 144 nye Streaming SIMD instruktioner. Single Instruction Multiple Data, SIMD er instruktionerne i det ekstra instruktionssæt, som Intel oprindelig lancerede med MMX (Multi Media eXtensions) i januar 1997. I Pentium 4 bliver det udvidet yderligere.

Rambus og 850 chipset

Rambus og 850 chipset

Den lancerede Pentium 4 kræver RDRAM og Intel's nye 850 chipset på bundkortet. RDRAM er Rambus Direct RAM. Det er en teknologi for hukommelse, hvor data overføres 16 bit ad gangen, i modsætning til 8 bit i anden DRAM-teknologi (dynamic random access memory). Med en 800 megahertz frekvens, kan der overføres 1,6 milliarder bytes i sekundet.

Men indtil videre har RDRAM ikke haft det store gennembrud, og industrien arbejder på flere alternativer, som vi har omtalt i artiklen: DDR: Ikke et lukket land.

Stadig 32 bit

Pentium 4 er stadig en 32-bit processor som sin forgænger, alt imens Intel bygger den kommende Itanium kreds på 64-bit arkitektur. Desuden er Pentium 4 i første omgang konstrueret til pc'er med én processor. Også på dette punkt fastholder man det traditionelle koncept, selvom firmaet har argumenteret for dobbelt-processor systemer. Det kommer først til andet halvår næste år.

Hvem skal købe den?

I den første periode er målgruppen PC-entusiasterne, der vil betale ekstra for pc'er med Pentium 4. På længere sigt kan Pentium 4 pc'erne blive hjemmets maskine til redigering af musik, lyd og video.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job