Intel puster nyt liv i Pentium - har store forventninger

Intel har store forventninger til de hæderkronede Pentium-chip, som selskabet nu ser et nyt marked for.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Intel puster nyt liv i virksomhedens Pentium-processor til servere og er begyndt at sælge den nye Pentium 350 chip til low-end servere.

Dual-core processoren arbejder med en clock-hastighed på 1.2GHz og har 3MB cache.

Ligesom mange andre server-chip mangler Pentium 350 funktioner som integreret grafik, der ellers findes i de fleste af Intels processorer til bærbare og stationære computere.

Den ikoniske processor-serie, Pentium, har eksisteret i mere end et årti, men i dag er de først og fremmest målrettet billige bærbare og stationære computere.

Pentium var Intels flagskib inden for processorer til pc'er, men den position indtages i dag af virksomhedens Core-chip.

Tidligere tilbød virksomheden Pentium III og Pentium II Xeon-processorer til servere.

Mikroservere

En talsperson fra Intel fortæller, at chippen er målrettet mikroservere, som er kompakte og strømbesparende servere til web og indholdslevering.

Intel tilbyder allerede Xeon E3 chip og forventes snart at lancere nye chip baseret på Atom til mikroservere.

Den nye processor er en anderkendelse af Pentium-mærkets stadige popularitet, siger Dean McCarron, der er ledende analytiker hos Mercury Research.

Udover mikroservere kan Pentium 350 også bruges til billige opgave-specifikke servere til storage, print eller dokument-deling, fortæller han.

Måske også i blade servere

Pentium 350 udgør et billigere alternativ til Intels chip til pc'er, der også kan bruges i servere, men som er dyrere og med ekstra funktioner som integreret grafik.

Den nye processor kører ved 15 watt strøm, og der er en lille chance for, at de også kan bruges i blade servere, fortæller Dean McCarron.

Processoren kan dog ikke erstatte Intels eksisterende, strømbesparende Atom-processorer. De laves typisk til netbooks og tablets, men de bruges også i high density servere som SeaMicros SM1000-64D til håndtering af cloud-transaktioner.

At Pentium-chippen bliver målrettet servere kan desuden ses som en indrømmelse af, at Intel gerne vil bruge Pentium til at erstatte Celeron-mærket, der er virksomhedens mindste processor.

Celeron-processorer bliver brugt i billige bærbare og stationære computere og i ganske få tilfælde  i små servere.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

KMD A/S

Senior Test Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Java - udvikler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S