IBM åd en betragtelig bid af ærkerivalen Suns andele af servermarkedet i andet kvartal af 2003 og øgede dermed sin markedsdominans.
Nye tal fra IDC viser, at IBM i kvartalet øgede sit salg af servere med 10,1 procent til 22,4 milliarder kroner.
Det betyder, at IBM nu har en markedsandel på godt 30 procent af det samlede servermarked, der i kvartalet var på i alt 74,3 milliarder kroner.
Æder Suns markedsandele
IBM's nye markedsandele kom primært fra rivalen Sun, hvis serversalg faldt med 18,7 procent til 9,8 milliarder kroner.
Sun er den tredjestørste serverproducent i verden, mens HP er den næststørste.
HP øgede sit serversalg en kende til 20,3 milliarder kroner, mens Dell på fjerdepladsen øgede sit server-salg med 10 procent til 6,8 milliarder kroner.
IBM på rette spor
Med de nye tal ser IBM ud til for alvor at være på rette spor, mens det ser værre ud for Sun, der ellers gav IBM smæk i slutningen af 1990'erne mine sine Unix-baserede servere.
Årets andet kvartal har ellers traditionelt været præget af gode regnskaber fra Sun, fordi det er sidste kvartal i selskabets regnskabsår.
I 2003 har Sun imidlertid med vilje afholdt sig fra ekstra salgs-initiativer i regnskabsårets sidste kvartal, fordi selskabet har frygtet, at det i givet fald ville kunne ramme salget i det efterfølgende regnskabsårs første kvartal. Det skete i 2002.
Servermarkedet har været under pres siden slutningen af 1990'erne, da kunderne begyndte at drosle ned for indkøbene af de store maskiner.
Der blev i 2000 solgt servere for mægtige 490 milliarder kroner. Efter at have nået bunden i bølgedalen forventer IDC nu, at salget gradvist vil stige til 406 milliarder kroner i 2007.
Man kan sige, at stigningen allerede så småt er begyndt, selv om den er minimal. I andet kvartal af 2003 steg det samlede salg af servere nemlig med blot 0,2 procent.
Intel vinder frem
Sun har længe været langt den største producent inden for Unix-baserede servere. Ifølge IDC har servere baseret på Intel-processorer imidlertid vundet frem i den seneste tid.
Markedet for Intel-baserede servere steg med 10,7 procent, mens markedet for Unix-servere faldt med 5,2 procent. De to markedet er nu stort set lige store med en svag overvægt af servere baseret på Intel-processsorer.
Samtidig steg salget af servere, der kører open source-styresystemet Linux, med 40 procent til 4,5 milliarder kroner. Her er HP den største leverandør med en markedandel på 28,9 procent.
Mest markant er dog den voldsomme vækst inden for de ultratunde Blade-servere. Det samlede salg af Blade-servere steg med 693 procent til 834 millioner kroner. Igen er HP største leverandør med en markedsandel på 31,9 procent, mens IBM og Dell følger lige efter.