Motorola sælger ud af Symbian

Motorola sælger sin 19 procent ejerandel i mobil-softwareselskabet Symbian. Køberne er Nokia og Psion. Motorola ønsker at spille på flere heste end ærkerivalen Nokia, der i forvejen ejer en del af Symbian. Inden længe vil Motorola gå til Symbian-konkurrenten Microsoft, vurderer analytikere.

Microsofts forsøg på at udfordre Symbians ledende position på markedet for styresystemer til avancerede mobiltelefoner vil inden længe få ekstra næring.

Den amerikanske telegigant Motorola - verdens næststørste efter Nokia - har nemlig sat sin 19 procent ejerandel i Symbian til salg og forhandler nu med finske Nokia og Psion, der producerer lommecomputere.

Begge er interesserede i at købe en del af andelen.

Økonomisk trængte Symbian er i dag en joint venture mellem Nokia, Panasonic, Motorola, Sony Ericsson, Samsung, Siemens og Psion. Symbian er oprindelig udviklet af Psion.

Motorola: Stadig Symbian
Motorola bedyrer, at salget ikke betyder, at selskabet vender ryggen til Symbian. Selskabets første avancerede mobiltelefon baseret på et styresystem fra Symbian blev lanceret så sent som i torsdags, og der er flere på vej, erklærer selskabet.

Analytikere vurderer imidlertid, at salget skal tjene til, at Motorola adskiller sig markant fra Nokia på fremtidens marked, og at selskabet desuden vil styrke sit partnerskab med Microsoft, når det drejer sig om udvikling af telefoner til erhvervslivet.

De forudser, at Motorola ikke vil lancere flere Symbian-baserede telefoner, men fremover vil fokusere på Java-teknologi og Linux for kommende telefoner til den almindelige forbruger.

Vurderet til 3,3 milliarder

Går forhandlingerne med Nokia og Psion igennem, vil det øge Psions ejerandel i Symbian til 31,1 procent, mens Nokias ejerandel vil blive øget til 32,2 procent.

Symbian er vurderet til at være omkring 3,3 milliarder kroner værd, og Psion meddeler, at selskabet vil betale Motorola 190 millioner kroner for andelen. Nokia betaler angiveligt i omegnen af 426 millioner kroner for sin andel af Motorolas aktier.

Inden handlen kan gå igennem, skal den godkendes af såvel myndighederne som de øvrige aktionærer i Symbian.

Ericsson ejer 17,5 procent, Panasonic 7,9 procent, Samsung 5 procent, Siemens 4,8 procent og Sony Ericsson 1,5 procent af Symbian.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse