SCO udsender regninger for Linux-brug

SCO Group vil inden månedens udgang begynde at sende fakturaer af sted til virksomheder, der anvender Linux. De skal betale, fordi en del af koden bag Linux er kopieret fra Unix, som SCO ejer rettighederne til, mener selskabet. Analytikere råder virksomhederne til at undlade at betale.

Det amerikanske softwareselskab SCO Group vil inden månedens udgang begynde at udsende fakturaer til virksomheder, der anvender Linux.

SCO mener, at en del af koden bag Linux - der er gratis og har åben kildekode - er kopieret direkte fra Unix, som selskabet ejer en del af rettighederne til.

Det har fået SCO til at true med sagsanlæg mod virksomheder, der ikke betaler. Selskabet har allerede en sag kørende mod IBM, der dog har afvist alle krav.

SCO skærper tonen

SCO har tidligere lanceret en speciel Linux-licens, der for omkring 4500 kroner per processor giver kunden lov til at anvende Linux - inklusive de kodelinier, som, SCO mener, er kopieret.

Den kommende udsendelse af fakturaer markerer imidlertid en skærpelse fra SCO, der ikke længere vil vente på, at de kommercielle Linux-brugere selv melder sig.

Den uafhængige Linux-analytiker Stacey Quandt opfordrer virksomhederne til at slå koldt vandt i blodet og lade være med at betale de kommende fakturaer.

- Jeg kan ikke se, hvorfor virksomhederne skulle betale. Hele sagen baserer sig fortsat på beskyldninger. Intet er blevet afgjort af domstolene, siger hun.

Vedholdende pres

Det er dog klart, at udsendelsen af fakturaerne tjener som led i SCO's pres for at få virksomhederne til at betale for en vare, som de hidtil har kunnet anvende gratis.

- Vi har ingen planer om at anlægge sag mod virksomheder lige med det samme. De skal først have chancen for at købe en licens, siger Blake Stowell, talsmand for SCO.

Stacey Quandt vurderer, at de virksomheder, der i første omgang vil modtage fakturaen fra SCO, vil være blandt topkandidaterne på SCO's liste over virksomheder, der vil være 'gode' at sagsøge.

- SCO fortsætter med at gå lige til stregen, siger hun.

Det er dog ikke sikkert, at sagen overhovedet vil få nogen betydning. Den britiske nyhedstjeneste IT Week har nemlig testet Linux uden en række af de kodelinier, som SCO mener at eje, og konkluderer, at en række udbredte programmer sagtens kan køre uden problemer uden den pågældende kode.

Andre Linux-eksperter mener, at den pågældende kode kan skrives om på ganske kort tid.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,