Oracle forlænger Peoplesoft-tilbud

Oracle forlænger endnu engang tidsfristen til aktionærerne i det konkurrerende Peoplesoft, som Oracle forsøger at overtage. Trods flere udsættelser er det indtil videre kun lykkedes Oracle at overtage 10 procent af aktierne. Vi fortsætter, fastslår Oracle.

Endnu engang har softwareselskabet Oracle udskudt den dato, hvor selskabet skal have endeligt ja eller nej fra aktionærerne i det konkurrerende Peoplesoft, som Oracle forsøger at overtage mod selskabets vilje.

Beslutningen er derfor overladt til selskabets aktionærer, som Oracle har tilbudt knap 137 kroner per Peoplesoft-aktie - i alt omkring 48 milliarder kroner.

De får nu forlænget fristen for at melde tilbage til Oracle til 17. oktober.

Få nye sælgere

Oracle købte mange Peoplesoft-aktier fra selskabets investorer i tiden, lige efter selskabet var kommet med sit tilbud.

Siden er tilgangen af salgs-interesserede aktionærer stort set stoppet.

Oracle har i dag blot sat sig på omkring 10 procent af Peoplesofts aktier og er dermed langt fra at overtage kontrollen med selskabet. Oracle har tidligere erklæret, at selskabet vil fortsætte med at udskyde tidsfristen, indtil målet er nået, og kontrollen over Peoplesoft sikret.

Peoplesofts ledelse er forlængst begyndt at betragte Oracles fjendtlige overtagelsesforsøg som en død sild og koncentrerer sig nu om at integrere medarbejdere og produkter fra rivalen J.D. Edwards, som Peoplesoft netop har overtaget.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Digital Performance & CRO Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos