Venturekapitalister ved at vågne igen

Efter lang tids tilbageholdenhed tyder meget på, at venturekapitalisterne igen er begyndt at interessere sig for at kaste risikovillig kapital i udviklingsfirmaer på et meget tidligt stadie. Internettets store successer er forbillederne.

Efter lang tid tilbageholdenhed er venturekapitalisterne nu så småt igen begyndt at investere i spirende virksomheder på et tidligt stadie, skriver Financial Times.

Meget tyder på, at investeringerne i de spæde udviklingsfirmaer inden for biotek og IT vil eskalere kraftigt i den kommende tid.

Ifølge Financial Times er der tegn på, at venturekapitalister med fokus på investeringer i de tidlige stadier er begyndt at rumle med deres penge igen.

Større interesse

Det understreges af, at teknologivirksomhederne Ip2ipo og Wolfson i sidste uge gjorde gode entreer på Nasdaq-børsen, ligesom større virksomheder igen er begyndt at investere i IT.

- Nasdaq er steget mere end 50 procent siden marts, og den samlede værdi af Ebay, Yahoo og Amazon er steget til mere end 500 milliarder kroner. Det har fået investorerne til at tænke på de gode sider ved teknologien og ved tidligere investeringer, siger Ronald Cohen, administrerende direktør i Apax, som er en af verdens førende venturekapitalist-grupper.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra HP

    Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

    AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network