Kylix: Delphi i Linux-klæder

Borlands visuelle udviklingsværktøj til Linux er klar, og det lover godt. Der er tale om en næsten ren Linux-kopi af Delphi til Windows, der har været en stor kommerciel succes. Vi er imponerede.

Ægte Linux-kode

Borland er klar til at lancere Kylix, der reelt er en komplet kopi af det populære udviklingsværktøj Delphi - blot til Linux. Produktet bliver lanceret i USA i denne uge, mens vi i Danmark får det 14. februar.

Der har været ventet med længsel på dette værktøj, fordi der reelt er tale om første rigtige visuelle RAD-udviklingsværktøj til Linux. PC World Online har set på en sen betaversion, og vi er imponerede. Produktet er en tro kopi af Delphi med alt hvad der hører sig til som visuel debugger, two way-tools (hvilket vil siige at udvikleren kan skifte i mellem visuel og kodebaseret udvikling), avancerede komponenter og integration til databaser. Forskellen er naturligvis, at Kylix laver ægte (native) Linux-kode, mens Delphi laver Windows-kode.

Første version kommer til at hedde Kylix, og der er tale om en Delphi-klone, hvilket vil sige, at sproget er Object Pascal. Borland har lovet en C++ version ligesom til Windows, men den vil nok komme seks til otte måneder efter Kylix.

Kylix er baseret på bibliotektet Qt fra norske Trolltech, som også bruges under brugergrænsefladen KDE. Det var tidligere et problem, da Qt ikke var ægte open source, men den detalje er nu historie. Kylix vil i øvrigt understøtte de fleste store Linux-distributioner som Red Hat, SuSE og Mandrake. Debian er dog ikke at finde på listen, hvilket betyder, at Corel Linux ikke kan bruges.

Kommercielt produkt

Kommercielt produkt
Udviklingsværktøjet bliver umiddelbart et kommercielt produkt. Der bliver i første omgang tale om to versioner: En Desktop-version på 6.000 til 7.000 kroner - og Server-version til et femcifret beløb. Borland lover dog, at der kommer en gratis version kaldet Open Edition til senere. Den kan kun bruges til at lave open source-programmer med.

Borland er ikke nye i Linux-miljøet. Firmaet har i årevis kæmpet for at komme væk fra afhængigheden af Windows - og konkurrencen med Microsoft. Det er dels sket med Java, og dels med Linux-produkter. I forvejen har Borland databasen InterBase (der er open source), CORBA-produktet VisiBroker, udviklingsværktøjet JBuilder samt Application Server, der er en Java EJB-server.

Kylix vil få samme stærke integration til databaser, som Delphi har. Der bliver dog logisk ikke tale om Windows-teknologi, så Borland har måttet lave sin egen grænseflade. De to små versioner af Kylix vil kunne bruge InterBase og MySQL, mens den dyre Server-version også vil kunne bruge IBM's DB2 og Oracle.

Komponentbibliotek

Nyt komponentbibliotek
Delphi er baseret på komponentbiblioteket VCL, men det er bundet så tæt til Windows, at det ikke kan flyttes. Borland har derfor lavet et nyt komponentbibliotek med navnet CLX, der reelt både ligner og fungerer som VCL.

Man vil ikke umiddelbart kunne tage et Windows-baseret Delphi 5-projekt og oversætte det i Kylix, men det skulle blive muligt at flytte projekter - dog med noget manuelt arbejde. Delphi version 6, der kommer om nogle måneder, vil have både VCL og CLX. Så kan udviklerne vælge VCL til rene Windows-projekter, og CLX til projekter, der skal flyttes. Til den tid vil projekterne kunne flyttes umiddelbart, hvis man altså afholder sig fra at kalde API'erne direkte.

Borland siger, at CLX faktisk også kører på Unix-platforme som Solaris. I øjeblikket er det ikke et produkt, men firmaet forventer at kunne flytte det senere.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S