Dit hurtige bredbånd får voldsomme prygl af 4G

Hvor hurtig er din bredbåndsforbindelse? 5, 10 eller 20 Mbit/s? Med 4G får du op til 80 Mbit/s, og teknologien er her allerede. Alt hvad du skal bruge er en sølle USB-nøgle. Vi har testet løs i København.

Kan du huske, da 3G dukkede op?

Med hastigheder på op mod 3,6 Mbit/s var det lidt af en revolution for mobilt bredbånd, og det blev muligt at se streamede videoklip i fin kvalitet på mobiltelefonen eller den bærbare computer.

I dag er 3G blevet allemandseje, og nu står næste teknologiske landvinding klar: 4G, som også går under navnet LTE (Long Term Evolution).

Det giver i øjeblikket teoretiske downloadhastigheder på 80 Mbit/s på din mobil eller bærbare computer, og dermed er det intet problem at streame HD-film eller downloade selv særdeles tunge filer meget hurtigt.

Din bredbåndsforbindelse derhjemme på 5, 10 eller 20 Mbit/s kommer pludselig til at virke som en snegl, der sidder fast i en klat lim.

Hvem leverer den bedste forbindelse?

TDC og Telia har for nylig indledt kampen om 4G-kunderne herhjemme, og de to telegiganter udbyder begge USB-nøgler, som forvandler din laptop til et fartmonster - hvis den befinder sig i en af landets større byer, hvor der er opsat nye telemaster.

Vi er i øjeblikket ved at teste, hvor meget fart du får for pengene, og vi kan godt afsløre, at der er smæk på begge forbindelser.

Men hvad er bedst? Det svar må du vente med, indtil vi om kort tid er klar med den store duel mellem TDC og Telias produkter.

Men du kan allerede nu i denne video få et lille smugkig på de vilde hastigheder med 4G, da vi testede i København:

[video splash=92703]0ac81324-e832-9636.mp4[/video]

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger kontrakt- og licenskonsulent til IT-kontraktstyring i Hvidovre

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S