Dit hurtige bredbånd får voldsomme prygl af 4G

Hvor hurtig er din bredbåndsforbindelse? 5, 10 eller 20 Mbit/s? Med 4G får du op til 80 Mbit/s, og teknologien er her allerede. Alt hvad du skal bruge er en sølle USB-nøgle. Vi har testet løs i København.

Kan du huske, da 3G dukkede op?

Med hastigheder på op mod 3,6 Mbit/s var det lidt af en revolution for mobilt bredbånd, og det blev muligt at se streamede videoklip i fin kvalitet på mobiltelefonen eller den bærbare computer.

I dag er 3G blevet allemandseje, og nu står næste teknologiske landvinding klar: 4G, som også går under navnet LTE (Long Term Evolution).

Det giver i øjeblikket teoretiske downloadhastigheder på 80 Mbit/s på din mobil eller bærbare computer, og dermed er det intet problem at streame HD-film eller downloade selv særdeles tunge filer meget hurtigt.

Din bredbåndsforbindelse derhjemme på 5, 10 eller 20 Mbit/s kommer pludselig til at virke som en snegl, der sidder fast i en klat lim.

Hvem leverer den bedste forbindelse?

TDC og Telia har for nylig indledt kampen om 4G-kunderne herhjemme, og de to telegiganter udbyder begge USB-nøgler, som forvandler din laptop til et fartmonster - hvis den befinder sig i en af landets større byer, hvor der er opsat nye telemaster.

Vi er i øjeblikket ved at teste, hvor meget fart du får for pengene, og vi kan godt afsløre, at der er smæk på begge forbindelser.

Men hvad er bedst? Det svar må du vente med, indtil vi om kort tid er klar med den store duel mellem TDC og Telias produkter.

Men du kan allerede nu i denne video få et lille smugkig på de vilde hastigheder med 4G, da vi testede i København:

[video splash=92703]0ac81324-e832-9636.mp4[/video]

Digitaliseringsstyrelsen

Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Banedanmark

Software Asset Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S