Dit hurtige bredbånd får voldsomme prygl af 4G

Hvor hurtig er din bredbåndsforbindelse? 5, 10 eller 20 Mbit/s? Med 4G får du op til 80 Mbit/s, og teknologien er her allerede. Alt hvad du skal bruge er en sølle USB-nøgle. Vi har testet løs i København.

Kan du huske, da 3G dukkede op?

Med hastigheder på op mod 3,6 Mbit/s var det lidt af en revolution for mobilt bredbånd, og det blev muligt at se streamede videoklip i fin kvalitet på mobiltelefonen eller den bærbare computer.

I dag er 3G blevet allemandseje, og nu står næste teknologiske landvinding klar: 4G, som også går under navnet LTE (Long Term Evolution).

Det giver i øjeblikket teoretiske downloadhastigheder på 80 Mbit/s på din mobil eller bærbare computer, og dermed er det intet problem at streame HD-film eller downloade selv særdeles tunge filer meget hurtigt.

Din bredbåndsforbindelse derhjemme på 5, 10 eller 20 Mbit/s kommer pludselig til at virke som en snegl, der sidder fast i en klat lim.

Hvem leverer den bedste forbindelse?

TDC og Telia har for nylig indledt kampen om 4G-kunderne herhjemme, og de to telegiganter udbyder begge USB-nøgler, som forvandler din laptop til et fartmonster - hvis den befinder sig i en af landets større byer, hvor der er opsat nye telemaster.

Vi er i øjeblikket ved at teste, hvor meget fart du får for pengene, og vi kan godt afsløre, at der er smæk på begge forbindelser.

Men hvad er bedst? Det svar må du vente med, indtil vi om kort tid er klar med den store duel mellem TDC og Telias produkter.

Men du kan allerede nu i denne video få et lille smugkig på de vilde hastigheder med 4G, da vi testede i København:

[video splash=92703]0ac81324-e832-9636.mp4[/video]

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird