Skat: It-firma er løbet fra skatteregning på 200 mio.

Skat mener, at et it-firma er løbet fra en meget stor skatteregning. Landsskatteretten er af en anden mening.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Skat går til angreb på den børsnoterede amerikanske it-virksomhed NetApp - det tidligere Network Appliance, skriver Børsen.

Skat mener ifølge avisen, at det amerikanske selskab er løbet fra skattebetalinger for op mod 200 millioner kroner.

Det danske NetApp-selskab er formelt ejet af et selskab, der er registreret i skattelyet Cypern.

Det danske selskab er ifølge Børsen blevet brugt til at opsamle meget store indtægter fra NetApps europæiske forretninger.

Ifølge avisen har NetApp via ejerselskabet på Cypern trukket 650 millioner kroner ud af den danske forretning i form af udbytter.

Dernæst er pengene blevet ført videre til Bermuda, hvorefter de er havnet i moderselskabet i USA.

"Vi mener, at de skulle have betalt udbytteskat, da de udloddede udbytte," siger viceskattedirektør Jesper Wang-Holm til Børsen.

Børsen skriver, at Skat imidlertid allerede har fået en afgørelse i Landskatteretten i mod i sagen. Retten har vurderet, at et EU-direktiv giver grønt lys for at overføre udbytter skattefrit mellem selskaber i EU.

Alle hidtidige sager i Landskatteretten mod multinationale selskaber er imidlertid blevet anket.

Det overvejer Skat også at gøre med denne afgørelse, skriver Børsen.

NetApps europæiske vicedirektør, Fritz Meijaard, skriver i mail til Børsen, at selskabet respekterer danske love og regulativer.

"I den konkrete sag bemærker vi, at Landsskatteretten har givet NetApp fuldt ud medhold," skriver han til Børsen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Customer Success Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Telekommunikationsingeniør til Afdeling for Elektronisk Indhentning

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect