Tele-topchef: Drop nu alt det ævl om teknologier

Mobile World Congress: Der tales alt for meget om teknologier og for lidt om brugerne, mener en af tele-industriens absolutte topchefer.

Artikel top billede

Læs også:

Verdens telebosser: Her er vores vilde vækst-planer

Facebooks it-chef: Derfor er mobilen vigtigst for os

Barcelona: "Alle dem, der kommer her til Barcelona, og kun kigger på teknologierne, misser hele pointen. Teknologierne er der allerede."

Sådan lød opråbet fra Ben Verwaayen, administrerende direktør Alcatel-Lucent, da han tirsdag stod på scenen til Mobile World Congress i Barcelona.

Som chef for en virksomhed med næsten 80.000 ansatte, der beskæftiger sig med hardcore netværks-teknologier, kræver det budskab en forklaring - og den kom hollænderen da også med:

"Indtil nu har vi talt meget - men ikke haft nogen redskaber til at måle den individuelle kundes behov. Nu kommer teknologien, der ændrer det," sagde Ben Verwaayen med henvisning til de mange nye cloud-services.

"Jeg bliver anerkendt (som kunde, red.) og kan bruge min service, når og hvor jeg vil. Det er den største forandring af alle i min optik."

Vi elsker os selv og vores teknologier

Tele-topchefens pointe er, at cloud-tjenesterne og webtjenester i det hele taget har fået fat i helt almindelige mennesker, der ikke nødvenigvis er teknologi-nørder.

Det er teleindustriens spillere nødt til at forstå, hvis de vil vinde kampen om kunderne.

"Det er ikke folk i dette rum, der bestemmer, hvem der er vindere og tabere. Det er forbrugerne, og jeg tror ikke, at forbrugerne bruger det sprog, vi bruger her," sagde Ben Verwaayen til tilhørerne, der alle er professionelle i teleindustrien.

"Vi skal videre fra at elske os selv og de ting, vi laver - til at have individet i fokus."

"Når alt kommer til alt handler det ikke om tingenes sky, men menneskernes sky. At der så er ting i midten, der gør menneskerne i stand til at gøre det, de vil, er en helt anden sag."

Læs også:

Verdens telebosser: Her er vores vilde vækst-planer

Facebooks it-chef: Derfor er mobilen vigtigst for os

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S