GN skal levere Bluetooth til Siemens

Danske GN Netcom skal levere næste generation af de trådløse Bluetooth-headset til den tyske gigant Siemens. GN Netcom har allerede leveret første generations headset til Siemens. Aftalen understreger GN's position, mener selskabet.

Den danske producent af håndfri højteknologi, GN Netcom, skal levere den næste generation af Bluetooth-headset til telegiganten Siemens.

Dermed understreger parterne deres tilfredshed med den aftale, som de indgik i september sidste år om levering af den første generation af Bluetooth-headset.

Skal leveres i 2004

GN Netcom forventer, at de første eksemplarer af den næste generation af de nye Bluetooth-headset vil blive leveret i begyndelsen af 2004.

Den gamle aftale mellem de to parter er en såkaldt OEM-aftale, hvor GN Netcom producerer de små headset til at hænge på øret i Siemens navn.

GN Netcom betragter den nye aftale med den tyske elektronikgigant som en klar blåstempling af selskabets produkter.

Siemens er med en årlig omsætning på flere hundrede milliarder kroner en stor spiller på det fortsat voksende marked for højteknologiske headset til mobiltelefoner.

Parterne ønsker ikke at løfte sløret for aftalens detaljer, men GN Netcom understreger, at den ikke vil påvirke resultatet for regnskabsåret 2003, i det den først træder i kraft efter regnskabsårets afslutning.

GN Netcom - der sidste år oplevede et fald i omsætningen på ni procent til 1,8 milliarder kroner - leverer også Bluetooth-headset til Motorola, ligesom det producerer headset under sit eget Jabra-brand.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S