Net-kriminelle går efter én bestemt type firmaer

De internet-kriminelle har for længst spottet, hvor de kan stjæle penge og følsomme informationer.

Artikel top billede

Læs også:

Patent- og Varemærkestyrelsen hacket

DK-Cert: 2011 blev året for de målrettede angreb

Net-kriminelle går primært efter små og mellemstore virksomheder.

Det er en af de konklusioner, man kan læse i den årlige databrudsrapport fra sikkerhedsfirmaet Verizon, der netop er udkommet.

Rapporten tager temperaturen på hvilke it-trusler og tendenser, der er de største i skrivende stund.

De små er i fare

Forklaringen på hackernes interesse i de små virksomhederer er, at det er langt nemmere at få foden indenfor i de små og mellemstore virksomheder, fordi sikkerheden ikke er på højde med den, man finder i de store firmaer.

Der er måske ikke så mange penge at hente i et lille firma, men mange bække små gør en stor å, fristes man til at sige.

"For de it-kriminelle handler det naturligvis om at få fat i penge uden at blive opdaget, fortæller Wade Baker, Verizon-direktør for risk intelligence, om selskabets resultater i databrudsrapporten.

"Mange små og mellemstore virksomheder prioriterer ikke sikkerheden i samme grad som de store firmaer, og derfor er de blevet det mest yndede angrebsmål for net-kriminelle," forklarer han.

"Hvis sikkerheden er lav, kan net-kriminelle samtidig automatisere angrebene og derved angribe rigtig mange firmaer ad gangen, og derved får de et højt udbytte," lyder forklaringen. 

Lav risiko

Samtidig er risikoen for, at den net-kriminelle bliver opdaget, langt mindre i de små firmaer.

"I mindre virksomheder er man mindre tilbøjelig til at opdage indbrud og derfor langsommere til at respondere og tage aktion overfor indbrud," siger Wade Baker til Computerworld.

Han giver samtidig et par gode tips til, hvordan den mindre virksomhed kan sikre sig.

"Installér og vedligehold en firewall til internetbaserede tjenester for at beskytte data. Hackere kan ikke stjæle, hvad de ikke kan nå," lyder det fra Verizon-manden, og han fortsætter:

"I de programmer, man anvender i virksomheden, skal man ændre forudindstillede legitimations-oplysninger for at forhindre uautoriseret adgang."

Sidst, men ikke mindst, peger han på, at man skal overvåge sine tredjepartsprogrammer og huske at opdatere sin software.

Hele Verizons 2012 databrudsrapport kan læses her (PDF).

Læs også:

Patent- og Varemærkestyrelsen hacket

DK-Cert: 2011 blev året for de målrettede angreb

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef for Analyse og Udvikling på sikkerhedsområdet i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S