Net-kriminelle går efter én bestemt type firmaer

De internet-kriminelle har for længst spottet, hvor de kan stjæle penge og følsomme informationer.

Artikel top billede

Læs også:

Patent- og Varemærkestyrelsen hacket

DK-Cert: 2011 blev året for de målrettede angreb

Net-kriminelle går primært efter små og mellemstore virksomheder.

Det er en af de konklusioner, man kan læse i den årlige databrudsrapport fra sikkerhedsfirmaet Verizon, der netop er udkommet.

Rapporten tager temperaturen på hvilke it-trusler og tendenser, der er de største i skrivende stund.

De små er i fare

Forklaringen på hackernes interesse i de små virksomhederer er, at det er langt nemmere at få foden indenfor i de små og mellemstore virksomheder, fordi sikkerheden ikke er på højde med den, man finder i de store firmaer.

Der er måske ikke så mange penge at hente i et lille firma, men mange bække små gør en stor å, fristes man til at sige.

"For de it-kriminelle handler det naturligvis om at få fat i penge uden at blive opdaget, fortæller Wade Baker, Verizon-direktør for risk intelligence, om selskabets resultater i databrudsrapporten.

"Mange små og mellemstore virksomheder prioriterer ikke sikkerheden i samme grad som de store firmaer, og derfor er de blevet det mest yndede angrebsmål for net-kriminelle," forklarer han.

"Hvis sikkerheden er lav, kan net-kriminelle samtidig automatisere angrebene og derved angribe rigtig mange firmaer ad gangen, og derved får de et højt udbytte," lyder forklaringen. 

Lav risiko

Samtidig er risikoen for, at den net-kriminelle bliver opdaget, langt mindre i de små firmaer.

"I mindre virksomheder er man mindre tilbøjelig til at opdage indbrud og derfor langsommere til at respondere og tage aktion overfor indbrud," siger Wade Baker til Computerworld.

Han giver samtidig et par gode tips til, hvordan den mindre virksomhed kan sikre sig.

"Installér og vedligehold en firewall til internetbaserede tjenester for at beskytte data. Hackere kan ikke stjæle, hvad de ikke kan nå," lyder det fra Verizon-manden, og han fortsætter:

"I de programmer, man anvender i virksomheden, skal man ændre forudindstillede legitimations-oplysninger for at forhindre uautoriseret adgang."

Sidst, men ikke mindst, peger han på, at man skal overvåge sine tredjepartsprogrammer og huske at opdatere sin software.

Hele Verizons 2012 databrudsrapport kan læses her (PDF).

Læs også:

Patent- og Varemærkestyrelsen hacket

DK-Cert: 2011 blev året for de målrettede angreb

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

SOS Børnebyerne

Senior Web Performance Specialist

Københavnsområdet

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS