Stor aktion: Microsoft knalder botnet-bagmænd

Microsoft sagsøger 39 personer for at stå bag udspekuleret botnet, der har hærget i årevis på mange millioner computere.

Artikel top billede

Læs også:

Her er otte metoder til at bekæmpe botnet

Computerworld News Service: Microsoft oplyser, at selskabet sammen med flere samarbejdspartnere har forstyrret adskillige organiserede, kriminelle netværk, der har anvendt et stykke malware ved navn Zeus til at stjæle i omegnen af 562 millioner kroner i løbet de sidste fem år.

Selskabet oplyser, at de angiveligt ansvarlige for første gang er blevet sagsøgt med anvendelse af den amerikanske lov angående svindel og organiseret kriminalitet, Racketeer Influenced and Corrupt Organizations (RICO) Act.

Zeus har længe været en torn i siden på finansvirksomheder på grund af dens evne til at forblive skjult og dens meget avancerede evne til at stjæle brugeroplysninger inden for netbank og e-handel.

Det går anklagerne på

Microsoft anklager i et søgsmål indgivet 19. marts til USA's distriktsdomstol for det østlige distrikt i New York sagsøgte for i løbet af de sidste fem år at have inficeret mere end 13 millioner computere og stjålet mere end 100 millioner dollar (hvilket er knap 562 millioner kroner i dagens kurs).

I det civile søgsmål beskrives 39 sagsøgte, der alle henvises til som John Doe, da mange af dem udelukkende er identificeret ud fra internet-kaldenavne såsom Gribodemon og Harderman.

Dette er blot det seneste søgsmål i en række fra Microsoft mod operatører af botnet.

Selskabet har tidligere gået rettens vej for at få tilladelse til at tage kontrol over domænenavne associeret med command and control-infrastrukturerne fra botnets såsom Kelihos, Rustock og Waledac.

Selskabet har også tidligere indgivet civile søgsmål mod unavngivne operatører, hvilket dog på grund af problemer med juraen ikke har været nogen stor succes.

Microsoft oplyser desuden, at dette er første gang, at selskabet har medsagsøgere i en sag om botnets. Det drejer sig specifikt om Financial Services Information Sharing and Analysis Center, en nonprofit-sikkerhedsorganisation samt National Automated Clearing House Association.

NACHA fører tilsyn med Automated Clearing House-systemet (ACH), der er et meget udbredt men aldrende system, der anvendes af finansvirksomheder til transaktioner i forbindelse med betalingsservice og behandling af check og pengeoverførsler. Dette system har været ramt hårdt af Zeus.

Microsoft og selskabets partnere fik fredag lov til at beslaglægge servere placeret i Scranton i staten Pennsylvania og i Lombard i staten Illinois. Herudover har Microsoft taget kontrol over 800 domæner, der var del af Zeus' infrastruktur.

Microsoft hævder, at denne manøvre har resulteret i, at adskillige Zeus-botnet er blevet forstyrret eller lukket ned.

Selskabet vil nu arbejde på at identificere og informere folk, hvis computere er inficeret med den skadelige software. Den finske sikkerhedsleverandør F-Secure og sikkerhedsfirmaet Kyrus Tech har også bidraget til dette modangreb.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Her er otte metoder til at bekæmpe botnet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S