Stor aktion: Microsoft knalder botnet-bagmænd

Microsoft sagsøger 39 personer for at stå bag udspekuleret botnet, der har hærget i årevis på mange millioner computere.

Artikel top billede

Læs også:

Her er otte metoder til at bekæmpe botnet

Computerworld News Service: Microsoft oplyser, at selskabet sammen med flere samarbejdspartnere har forstyrret adskillige organiserede, kriminelle netværk, der har anvendt et stykke malware ved navn Zeus til at stjæle i omegnen af 562 millioner kroner i løbet de sidste fem år.

Selskabet oplyser, at de angiveligt ansvarlige for første gang er blevet sagsøgt med anvendelse af den amerikanske lov angående svindel og organiseret kriminalitet, Racketeer Influenced and Corrupt Organizations (RICO) Act.

Zeus har længe været en torn i siden på finansvirksomheder på grund af dens evne til at forblive skjult og dens meget avancerede evne til at stjæle brugeroplysninger inden for netbank og e-handel.

Det går anklagerne på

Microsoft anklager i et søgsmål indgivet 19. marts til USA's distriktsdomstol for det østlige distrikt i New York sagsøgte for i løbet af de sidste fem år at have inficeret mere end 13 millioner computere og stjålet mere end 100 millioner dollar (hvilket er knap 562 millioner kroner i dagens kurs).

I det civile søgsmål beskrives 39 sagsøgte, der alle henvises til som John Doe, da mange af dem udelukkende er identificeret ud fra internet-kaldenavne såsom Gribodemon og Harderman.

Dette er blot det seneste søgsmål i en række fra Microsoft mod operatører af botnet.

Selskabet har tidligere gået rettens vej for at få tilladelse til at tage kontrol over domænenavne associeret med command and control-infrastrukturerne fra botnets såsom Kelihos, Rustock og Waledac.

Selskabet har også tidligere indgivet civile søgsmål mod unavngivne operatører, hvilket dog på grund af problemer med juraen ikke har været nogen stor succes.

Microsoft oplyser desuden, at dette er første gang, at selskabet har medsagsøgere i en sag om botnets. Det drejer sig specifikt om Financial Services Information Sharing and Analysis Center, en nonprofit-sikkerhedsorganisation samt National Automated Clearing House Association.

NACHA fører tilsyn med Automated Clearing House-systemet (ACH), der er et meget udbredt men aldrende system, der anvendes af finansvirksomheder til transaktioner i forbindelse med betalingsservice og behandling af check og pengeoverførsler. Dette system har været ramt hårdt af Zeus.

Microsoft og selskabets partnere fik fredag lov til at beslaglægge servere placeret i Scranton i staten Pennsylvania og i Lombard i staten Illinois. Herudover har Microsoft taget kontrol over 800 domæner, der var del af Zeus' infrastruktur.

Microsoft hævder, at denne manøvre har resulteret i, at adskillige Zeus-botnet er blevet forstyrret eller lukket ned.

Selskabet vil nu arbejde på at identificere og informere folk, hvis computere er inficeret med den skadelige software. Den finske sikkerhedsleverandør F-Secure og sikkerhedsfirmaet Kyrus Tech har også bidraget til dette modangreb.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Her er otte metoder til at bekæmpe botnet

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S