Mobilselskaber mister over 300 milliarder kroner

En rapport fra Juniper konkluderer, at der er behov for bedre teknologi til at beskytte mod svindel i telebranchen. Sidste år svarede tabene til seks procent af omsætningen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mobilselskaberne mistede sidste år over 323 milliarder kroner - det er mere end seks procent af branchens globale omsætning - på grund af utilstrækkelige processer til såkaldt revenue assurance og håndtering af svindel, konkluderer en ny rapport.

Mobilselskaberne står ifølge de dystre udsigter i rapporten fra Juniper Research overfor det "mareridtsscenarie", at tabene vil være femdoblet i 2016, hvis ikke teleselskaberne implementerer afhjælpende foranstaltninger i løbet af de næste fem år.

Hvis ikke selskaberne investerer i teknologi, der kan beskytte deres omsætninger, vil de ifølge Juniper miste endnu mere end i dag til svindel, når 4G begynder at få fodfæste i markedet.

Rapporten Mobile Revenue Assurance & Fraud Management: Business Strategies & Forecasts 2012-2016 fremhæver, at mens teleselskaberne integrerer et større og større udvalg af enheder og samtidig håndterer en kraftig stigning i trafikken i mobilnetværkene, så følger fakturerings-systemerne ikke med udviklingen.

Derfor er teleselskaberne ifølge Juniper i stigende grad ikke i stand til med tilstrækkelig nøjagtighed eller effektivitet at registrere transaktionerne på deres netværk. Kompleksiteten har resulteret i større provenutab i kraft af tab på debitorer og større risiko for svindel.

Men med en vedvarende investering i teknologier til revenue assurance og håndtering af svindel kan dette "svind" falde til fire procent af omsætningen i 2016, hvilket udgør en reduktion på knap 84 milliarder kroner sammenlignet med 2011.

Windsor Holden, der er medforfatter til rapporten, udtaler:
"I takt med at branchen mere aggressivt går ind i 4G/LTE, risikerer teleselskaberne at underminere eventuel omsætning fra tillægstjenester ved fortsat at undlade at investere i passende forretningsunderstøttende systemer."

"På trods af de indledende omkostninger demonstrerer systemer til revenue assurance og håndtering af svindel tydeligt deres værd i investeringsafkast."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S