Sådan forhindrer du et Conficker-angreb

Samtlige infektioner af Conficker kunne ifølge Microsoft nemt være undgået.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hvis erhvervslivet og forbrugerne havde overholdt helt grundlæggende sikkerhedsregler, kunne samtlige tilfælde af infektioner med computer-ormen Conficker havde været undgået.

Det hævder Microsoft, der i andet halvår af 2011 opdagede 1,7 millioner tilfælde af Conficker-infektioner.

Hvert eneste tilfælde af Conficker-infektion kan ifølge Microsofts seneste Security Intelligence-rapport føres tilbage til én ud af kun to angrebsmetoder:

Angreb via svage eller stjålne kodeord eller udnyttelse af softwaresårbarheder, der i forvejen eksisterer rettelser til.

Så hvis flere anvendte stærke kodeord og håndterede kodeord på en sikker måde samt omgående installerede sikkerhedsopdateringer, ville der være langt færre infektioner med Conficker.

Men i stedet er situationen den, at antallet af infektioner faktisk steg med mere end en halv million i fjerde kvartal 2011.

På trods af disse enkle foranstaltninger har Conficker konsekvent været den største trussel mod erhvervslivets it-sikkerhed de sidste to et halvt år.

Installlerer keyloggers

For retfærdighedens skyld må det her nævnes, at ormen ofte installerer såkaldte keyloggers, der overvåger brugerens tastetryk og således bruges til at stjæle kodeord, der indtastes via tastaturet, påpeger Tim Rains, der er Microsofts director of trustworthy computing.

Rapporten oplyser nogle af de kodeord, som Conficker omgående forsøger, når den er kommet ind på en computer på et virksomhedsnetværk for at få adgang til delte netværksressourcer.

Denne liste er et studie i svage kodeord med et udpluk som følgende: 11, 22, admin, asdfgh, foofoo, Password.

Microsofts rapport har også en række anbefalinger til virksomheder, der forsøger at bekæmpe de såkaldte advanced persistent threats (APT), der beskrives som målrettede angreb, der anvender en række forskellige metoder, og som udføres af modstandere, der er meget målbevidste.

Bred risikostyring

Det er faktisk denne beslutsomhed og dedikerede indsats i forhold til langsigtet infiltration, der er de mest karakteristiske egenskaber ved APT'er, påpeger Rains.

Bekæmpelsen af sådanne målrettede angreb kræver en helhedsorienterede risikostyring, hvilket inkluderer forebyggelse men også opdagelse.

En tilgang med inspiration i big data-tendensen, hvor man sammenfatter netværks-sikkerhed og -trafikdata og analyserer dataene for afvigende adfærd, øger chancerne for at opdage den skadelige aktivitet af malware, der aktivt forsøger at forblive skjult, forklarer han.

Virksomheder bør også opdele deres netværk i segmenter med det formål at dæmme op for succesfulde angreb og på den måde give it-afdelingen mere tid til at opdage truslen og reagere.

Reaktionen er ifølge Rains nødt til at være velgennemtænkt og ligge på rygraden, så den kan implementeres hurtigt, hvis der bliver brug for det.

Læs også:

Her er de største it-trusler mod virksomhederne

Stuxnet og Duqu var blot de første - nye orme på vej.

Microsoft spærrer for snedig malware-genvej.

20 års angreb på Windows: Malware som en industri.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Midtjylland

Københavns Professionshøjskole

IT-medarbejder – vær med til at forme en sammenhængende IT-service

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS