Sådan forhindrer du et Conficker-angreb

Samtlige infektioner af Conficker kunne ifølge Microsoft nemt være undgået.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hvis erhvervslivet og forbrugerne havde overholdt helt grundlæggende sikkerhedsregler, kunne samtlige tilfælde af infektioner med computer-ormen Conficker havde været undgået.

Det hævder Microsoft, der i andet halvår af 2011 opdagede 1,7 millioner tilfælde af Conficker-infektioner.

Hvert eneste tilfælde af Conficker-infektion kan ifølge Microsofts seneste Security Intelligence-rapport føres tilbage til én ud af kun to angrebsmetoder:

Angreb via svage eller stjålne kodeord eller udnyttelse af softwaresårbarheder, der i forvejen eksisterer rettelser til.

Så hvis flere anvendte stærke kodeord og håndterede kodeord på en sikker måde samt omgående installerede sikkerhedsopdateringer, ville der være langt færre infektioner med Conficker.

Men i stedet er situationen den, at antallet af infektioner faktisk steg med mere end en halv million i fjerde kvartal 2011.

På trods af disse enkle foranstaltninger har Conficker konsekvent været den største trussel mod erhvervslivets it-sikkerhed de sidste to et halvt år.

Installlerer keyloggers

For retfærdighedens skyld må det her nævnes, at ormen ofte installerer såkaldte keyloggers, der overvåger brugerens tastetryk og således bruges til at stjæle kodeord, der indtastes via tastaturet, påpeger Tim Rains, der er Microsofts director of trustworthy computing.

Rapporten oplyser nogle af de kodeord, som Conficker omgående forsøger, når den er kommet ind på en computer på et virksomhedsnetværk for at få adgang til delte netværksressourcer.

Denne liste er et studie i svage kodeord med et udpluk som følgende: 11, 22, admin, asdfgh, foofoo, Password.

Microsofts rapport har også en række anbefalinger til virksomheder, der forsøger at bekæmpe de såkaldte advanced persistent threats (APT), der beskrives som målrettede angreb, der anvender en række forskellige metoder, og som udføres af modstandere, der er meget målbevidste.

Bred risikostyring

Det er faktisk denne beslutsomhed og dedikerede indsats i forhold til langsigtet infiltration, der er de mest karakteristiske egenskaber ved APT'er, påpeger Rains.

Bekæmpelsen af sådanne målrettede angreb kræver en helhedsorienterede risikostyring, hvilket inkluderer forebyggelse men også opdagelse.

En tilgang med inspiration i big data-tendensen, hvor man sammenfatter netværks-sikkerhed og -trafikdata og analyserer dataene for afvigende adfærd, øger chancerne for at opdage den skadelige aktivitet af malware, der aktivt forsøger at forblive skjult, forklarer han.

Virksomheder bør også opdele deres netværk i segmenter med det formål at dæmme op for succesfulde angreb og på den måde give it-afdelingen mere tid til at opdage truslen og reagere.

Reaktionen er ifølge Rains nødt til at være velgennemtænkt og ligge på rygraden, så den kan implementeres hurtigt, hvis der bliver brug for det.

Læs også:

Her er de største it-trusler mod virksomhederne

Stuxnet og Duqu var blot de første - nye orme på vej.

Microsoft spærrer for snedig malware-genvej.

20 års angreb på Windows: Malware som en industri.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S