Sådan kan Facebook forudsige fremtiden

Sociale medier som Facebook kan bruges til klarlægge, om der er stigende arbejdsløshed på vej. Se her, hvordan det kan lade sig gøre.

Artikel top billede

Foto: Povl Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

En ny undersøgelse har kortlagt, hvordan aktivitet i de sociale medier kan bruges som indikator på stigende arbejdsløshed.

Undersøgelsen er gennemført af United Nations Global Pulse, som er et innovationsinitiativ under FN, i samarbejde med SAS Institute.

I fællesskab har man har analyseret stemningen og aktivitetsniveauet i tæt ved en halv million blogs, chat-fora og nyhedssider i de sidste to år og sammenlignet dem med de officielle arbejdsløshedstal.

Helt konkret viser analysen, at når flere taler om at skære ned på dagligvareindkøb, bruge de offentlige transportmidler mere og skifte til en billigere bil, så er det en indikator på, at arbejdsløshedstallene vil stige.

I perioder med høj arbejdsløshed stiger snakken om aflyste ferier, opsigelser, tvangsauktioner og reduceret forbrug på sundhed i de sociale medier ligeledes.

"Ved at supplere de officielle statistikker med analyser af de sociale medier får politikere og offentlige instanser værdifuld, ny indsigt. Det styrker muligheden for at handle proaktivt og dæmpe de negative effekter af stigende arbejdsløshed," siger Jens Olivarius, nordisk marketingdirektør i SAS Institute.

God tone

Ved hjælp af software kan man analysere de enorme mængder data i de sociale medier og kategorisere indholdet i forhold til stemning og tone.

I USA registrerede analysen en stigning i "aggressiv" eller "deprimeret" indhold i de sociale medier fire måneder før en periode med stigende arbejdsløshed.

I Irland kunne man spore en stigning i "bekymret" indhold fem måneder før en markant stigning i arbejdsløsheden.

"Målinger som disse kan være med til at forbedre forholdet til særlige grupper i befolkningen og gør det muligt at igangsætte tiltag på grundlag af ændret adfærd i samfundet. Indsigten kan give afsæt for andre analyser, og de viser også effekten af de beslutninger, som myndigheder og virksomheder tager," siger Jens Olivarius.

Undersøgelsen er gennemført i USA og Irland.

Læs mere om analysen og resultaterne på FN-siden.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest