Java-fejl udnyttes igen i nyt angreb mod Mac

Den sårbarhed i Java, som Flashback har udnyttet, anvendes nu i et helt nyt angreb.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De datakriminelle har tilsyneladende øjnet muligheder i angreb mod Mac-computere.

Den sårbarhed i Java, som blev udnyttet af Mac-malwaren Flashback, bruges nu i et helt nyt drive-by-angreb, oplyser sikkerhedsfirmaet Sophos.

Det er en malware-taktik, der er velkendt i Windows-verdenen:

En sårbarhed i noget udbredt software - i dette tilfælde Java - rammes i flere omgange af forskellige malware-kampagner, som regel hurtigt efter hinanden.

Denne gang er dog anderledes, da dette angreb kan ramme på tværs af platforme og er således til fare for både Mac- og Windows-brugere.

Installerer en bagdør

I mødet med en udgave af Windows, hvor sikkerhedshullet ikke er blevet lukket, vil angrebet installere en bagdør.

Når en Mac angribes foregår det derimod ved, at der bliver downloadet et Python-script, som udfører den samme funktion.

Selvom denne metode ikke er ligeså sofistikeret som den mod Windows, så giver den stadig hackerne rig mulighed for at stjæle filer og gøre skade på Mac.

"Dette angreb er helt anderledes i forhold til det tidligere Flashback-angreb og kan være tegn på, at andre datakriminelle bander nu undersøger mulighederne for at inficere Mac-computere," kommenterer Graham Cluley fra Sophos.

"Windows-brugerne er generelt gode til at køre antivirus-software, men behovet er først nu ved at gå op for Mac-brugerne," siger Cluley.

Den gode nyhed er, at sårbarheden CVE-2012-0507 i forvejen vil være rettet hos mange brugere efter den megen omtale af Flashback.

Mange mangler sikkerhedsopdatering

Den dårlige nyhed er, at sårbarheden alligevel er så ny, at visse brugere stadig ikke har installeret den sikkerhedsopdatering, der løser problemet.

Bestræbelsen på at ramme Mac-brugerne ved hjælp af et angreb på tværs af platforme kan sandsynligvis spores tilbage til trojaneren Boonana fra oktober 2010, hvilket ser ud til at være første tilfælde af et angreb mod Mac, der er bygget op om samme design som mod Windows.

Ønsker man ikke at ligefrem holde helt op med at anvende Java, hvilket vil være ubelejligt for nogle, så kan man godt forvente flere af sådanne angreb.

Java er nu blevet spottet som en svaghed på Mac, delvist fordi Apple ikke udruller sikkerhedsopdateringer til Java, så snart de er offentliggjort af Oracle, og delvist fordi mange Mac-brugere ikke bruger sikkerhedssoftware.

Så man kan godt regne med, at der kommer flere angreb både mod de aktuelle sårbarheder og mod fremtidige.

Læs også:

Så stor en del af Mac-computerne er ramt af malware.

Din Mac er måske stadig ramt af farlig Mac-malware.

Derfor gider Mac-brugerne ikke sikkerhedssoftware.

Det er er slet ikke slut endnu: Ny Mac-malware fundet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S