Galaxy S III: Nu kommer næste vilde smartphone-ryk

ComputerViews: Smartphone-giganterne gør klar til det helt store slag om verdensherredømmet med lanceringerne af de ypperste smartphones.

Artikel top billede

Galaxy S II har været en gigantisk succes for Samsung og været med til at gøre selskabet den største spiller på markedet. Nu kommer Galaxy S III.

Læs også:

Her er verdens bedste smartphone

Derfor vil Apple snart falde fra verdens tinder

ComputerViews: Der var engang for ikke ret mange år siden, hvor Nokia var den ubestridte smartphone-konge.

Så kom Steve Jobs og Apple på banen med iPhone og redefinede markedet og skabte et nyt styrkeforhold.

Men selvom iPhone har domineret billedet i de senere år, er det Samsung, der i dag er kongen af det globale marked.

Med lanceringen af Galaxy S III, der finder sted i aften i London, er der lagt op til giganternes kamp.

Den nuværende Galaxy S II har været en salgs-succes uden lige, og netop denne smartphone blev af 170 analytikere, journalister, forskere og industri-folk på Mobile World Congress kåret som den bedste smartphone i 2011.

Det er det udgangspunkt, der ligger til grund for, at dagens lancering af Galaxy S III næsten har nået Apple-højder hvad angår den forudgående hype.

Galaxy S III versus iPhone

Så hvad ved vi om den nye Galaxy-topmodel? Ikke meget, for også her har Samsung lært af Apple, at man opnår den maksimale omtale ved at sige mindst.

I stedet har sydkoreanerne kørt på med forventnings-opbyggende YouTube-videoer (se næstye side).

De mest almindelige forventninger er dog, at Galaxy S III vil komme med en top-moderne og hurtig processor, måske en quad core, en skærm på 4,6-8 tommer og et kamera, der kan klare omkring 12 megapixels.

Apple iPhone 4S blev lanceret i oktober, og selvom også den er en glimrende smartphone, er der næppe tvivl om, at Galaxy S III - rent hardware-mæssigt - vil overgå Apples produkt.

To spørgsmål skal besvarres i den kommende tid:

1) Er Galaxy S III kun et hardware-monster, eller har Samsung også skabt et helstøbt, velfungerende produkt som Galaxy S II?

2) Hvornår kommer Apples modsvar i form af en helt ny iPhone? (den iPhone 5, som mange ventede, da 4S blev præsenteret.) 

Det aktuelle styrkeforhold mellem de to kombattanter er ifølge IDC, at Samsung i første kvartal 2012 havde en global markedsandel på 29,1 procent, mens Apple lå på 24,2 procent.

Men Samsung og Apple kan på ingen måde regne med at få lov til at mæske og smæske sig i kagen, uden at andre melder sig ved bordet.

Nokia og HTC ligger på lur

Det nærmest vrimler med smartphone-producenter, der hungrer efter at få en større del af det boomende marked.

Tag bare taiwanske HTC, der efter længere tids krise nu ser ud til at være på vej tilbage som en af de smartphone-producenter, man skal regne med i toppen af markedet.

HTC's netop lancerede top-model One X modtager i hvert fald flotte anmeldelser, og HTC har samtidig koblet sig på Windows Phone-vognen, som de fleste store analysehuse forventer vil få fart på i de kommende år.

Gartner venter, at Microsofts smartphone-markedsandel vil være steget til 19,5 procent mod udgangen af 2015, hvor den var blot 5,6 procent ved udgangen af 2011.

Nokia giver ikke op

Og så er der Nokia. Den finske mobil-gigant har mildest talt oplevet nogle rædsels-år, men netop forventningerne til Windows Phones vækst får mange til også at vente, at Nokia vil gøre et seriøst comeback på smartphone-scenen.

Finnerne har stadig en god forretning for almindelige mobiltelefoner, og selskabet har ikke tænkt sig at lade Samsung og Apple få toppen af markedet for sig selv.

I første kvartal 2012 var Nokias markedsandel på det globale smartphone-marked blot 8,2 procent.

Der er med andre potentiale for vækst.

Her er boblerne

Udover velkendte selskaber som Research In Motion (Blackberry-producenten, der også er i krise) og LG, er en hel ny gruppe smartphone-producenter også begyndt at vise, at de vil ind og lege med de store spillere på markedet.

Det er blandt andet selskaber som ZTE og Huawei, der i det store billede må betegnes som boblere.

De omkring 110.000 ansatte hos Huawei stod i det seneste årsregnskab bag en omsætning på omkring 165 milliarder kroner og skabte et overskud i omegnen af 25 milliarder.

Det er med andre ord et kinesisk selskab, der har de fornødne muskler til hurtigt og effektivt at udnytte de muligheder, der måtte vise sig i markedet - noget selskabet allerede er godt i gang med.

Hvem får dig som kunde?

Her og nu er giganternes kamp dog forbeholdt selskaber som Samsung, Apple, Nokia og HTC.

Når Galaxy S III lanceres i London i aften, indledes kampen om de kommende års verdensherredømme for alvor.

Samsungs Galaxy S III teaser

Læs også:

Her er verdens bedste smartphone

Derfor vil Apple snart falde fra verdens tinder

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS