VPN til håndholdte

Et californisk selskab tilbyder VPN-løsning til håndholdte og bærbare computere.

artikel

Firmaet Certicom har udsendt produktet movianVPN, der er et program, der kan køre på håndholdte enheder med PalmOS eller Windows CE som styresystem.

VPN, Virtuel Privat Netværk, er en punkt-til-punkt forbindelse, der er etableret i en krypteret "tunnel" over et offentligt netværk. På den måde kan man benytte for eksempel internet som WAN, Wide Area Network. I forbindelse med trådløse systemer kan man med VPN fjerne risikoen for at netværkstrafikken kan aflyttes.

Andre VPN-produkter for håndholdte kræver en proprietær server fra samme leverandør, hvorimod Certicom understøtter Cisco og Nortel Networks VPN-servere.

Certicom vil arbejde på at forbedre deres sikkerhedsmodel. Det udsendte produkt verificerer brugerens identitet ved hjælp af brugernavn og adgangskode. I fremtiden vil Cericom implementere stærkere verificering, men det kræver at producenterne af VPN-serverne vil understøtte en såkaldt Elliptic Curve Cryptograpy. Det er en mindre beregningstung algoritme end den almindeligt anvendte Diffie-Hellman metode, der ikke er velegnet til små processorer på grund af dens ydelseskrav.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura