Motorola køber Symbian-opfinder for 1,2 milliarder

En af verdens unge it-pionerer er blevet købt af den tilbageværende del af Motorola, der for 1,2 milliarder kroner får opfinderen af Symbian-styresystemet og PDA'en under sine vinger.

Artikel top billede

Læs også:
Nu er det officielt: Google overtager mobilproducent

Se de mobile produkter der ændrede verden

Den tilbageværende del af Motorola efter Google-opkøbet af selskabets Mobility-forretningsenhed, har været på shoppetur og købt det britiske it-selskab Psion.

Motorola Solutions har lagt knap 1,2 milliarder kroner på bordet i kontanter for at få fingrene i Psion, der i dag fabrikerer hårdføre computere, der kan tåle slag og stød lidt udover det sædvanlige.

Psion er ellers mest kendt for at være opfinderen af verdens engang mest udbredte styresystem, Symbian, som blandt andet den detroniserede finske telegigant Nokia for blot få år siden lagde hele verden for sine fødder med.

Derudover er Psion også berømmet for at have opfundet verden første håndholdte computer med sin Psion Organiser-PDA, der kom til verden i 1984.

Det skriver Tech Week Europe.

Udvider porteføljen

Formålet med Motorolas køb af Psion er kommet i stand, fordi Motorola ønsker at udvide sit sortiment rettet mod industriverdenen.

"Psion er en uimodståelig mulighed for at styrke vores ledende mobil-portefølje med hårdføre, håndholdte produkter og køretøjsmonterede terminaler," forklarer Motorolas direktør Greg Brown opkøbet med i en pressemeddelelse.

Handlen forventes at blive endeligt lukket hen mod slutningen af året, efter købsformalia er overstået. Til den tid vil Psion så glide ind under Motorola Solutions-brandet, som en del af Enterprise Mobil-afdelingen.

I dag beskæftiger Psion omkring 830 personer i 14 lande, som betjener kunder i 80 lande.

Fortidens triumfer

Selvom forretningen i 2011 solgte for 1,6 milliarder kroner, hvilket altså overstiger Motorolas købspris, er det i fortiden, at Psion store bedrifter ligger.

Udover at stå som fadder til open source-styresystemet Symbian og PDA'en, har Psion udviklet nogle af de tidlige 1980'eres mest udbredte programmer til Sinclais ZX81og ZX Spectrum-computere.

Allerede i 1996 registrerede Psion varemærket Netbook, som Intel helt oppe i 2008 begyndte at bruge som omtale af mindre bærbare computere. Efter en retssag i 2009 blev Psion tvunget til at trække sit Netbook-varemærke tilbage.

I 2000 udvidede Psion sin forretning med 2,2 milliarder købet af Teklogix, som i dag stadig er en del af Psion - og nu følger med over i Motorola Solutions.

I 2003 stod Psion som en central spiller i Symbian-udviklingen, og rygterne lød på, at Nokia var klar til at betale 4,5 milliarder kroner for Psion - altså godt tre milliarder kroner mere, end Motorola nu har lagt på bordet. 

Læs også:
Nu er det officielt: Google overtager mobilproducent

Se de mobile produkter der ændrede verden

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S