Motorola køber Symbian-opfinder for 1,2 milliarder

En af verdens unge it-pionerer er blevet købt af den tilbageværende del af Motorola, der for 1,2 milliarder kroner får opfinderen af Symbian-styresystemet og PDA'en under sine vinger.

Artikel top billede

Læs også:
Nu er det officielt: Google overtager mobilproducent

Se de mobile produkter der ændrede verden

Den tilbageværende del af Motorola efter Google-opkøbet af selskabets Mobility-forretningsenhed, har været på shoppetur og købt det britiske it-selskab Psion.

Motorola Solutions har lagt knap 1,2 milliarder kroner på bordet i kontanter for at få fingrene i Psion, der i dag fabrikerer hårdføre computere, der kan tåle slag og stød lidt udover det sædvanlige.

Psion er ellers mest kendt for at være opfinderen af verdens engang mest udbredte styresystem, Symbian, som blandt andet den detroniserede finske telegigant Nokia for blot få år siden lagde hele verden for sine fødder med.

Derudover er Psion også berømmet for at have opfundet verden første håndholdte computer med sin Psion Organiser-PDA, der kom til verden i 1984.

Det skriver Tech Week Europe.

Udvider porteføljen

Formålet med Motorolas køb af Psion er kommet i stand, fordi Motorola ønsker at udvide sit sortiment rettet mod industriverdenen.

"Psion er en uimodståelig mulighed for at styrke vores ledende mobil-portefølje med hårdføre, håndholdte produkter og køretøjsmonterede terminaler," forklarer Motorolas direktør Greg Brown opkøbet med i en pressemeddelelse.

Handlen forventes at blive endeligt lukket hen mod slutningen af året, efter købsformalia er overstået. Til den tid vil Psion så glide ind under Motorola Solutions-brandet, som en del af Enterprise Mobil-afdelingen.

I dag beskæftiger Psion omkring 830 personer i 14 lande, som betjener kunder i 80 lande.

Fortidens triumfer

Selvom forretningen i 2011 solgte for 1,6 milliarder kroner, hvilket altså overstiger Motorolas købspris, er det i fortiden, at Psion store bedrifter ligger.

Udover at stå som fadder til open source-styresystemet Symbian og PDA'en, har Psion udviklet nogle af de tidlige 1980'eres mest udbredte programmer til Sinclais ZX81og ZX Spectrum-computere.

Allerede i 1996 registrerede Psion varemærket Netbook, som Intel helt oppe i 2008 begyndte at bruge som omtale af mindre bærbare computere. Efter en retssag i 2009 blev Psion tvunget til at trække sit Netbook-varemærke tilbage.

I 2000 udvidede Psion sin forretning med 2,2 milliarder købet af Teklogix, som i dag stadig er en del af Psion - og nu følger med over i Motorola Solutions.

I 2003 stod Psion som en central spiller i Symbian-udviklingen, og rygterne lød på, at Nokia var klar til at betale 4,5 milliarder kroner for Psion - altså godt tre milliarder kroner mere, end Motorola nu har lagt på bordet. 

Læs også:
Nu er det officielt: Google overtager mobilproducent

Se de mobile produkter der ændrede verden

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird