Fem it-firmaer på statsstøttet eventyr til Silicon Valley

Hvis du ikke kender du virksomhederne The Eye Tribe, Javeleon, BlueSEQ, Leadmill eller Remove The Background, så kommer du måske til det.

Artikel top billede

Læs også:

På kursus i USA: Sådan får du penge til dine it-drømme

12 ugers eksperthjælp i Silicon Valley for 100.000 kroner

De fem virksomheder The Eye Tribe, Javeleon, BlueSEQ, Leadmill og Remove The Background er blevet udvalgt til at deltage i projektet SCALEit.

Projektet sender de fem virksomheder til Silicon Valley, hvor der venter seks uger med vejledning, workshops, præsentation, events og individuelle mentortimer fra succesfulde virksomhedsstiftere.

Målet med det hele er at gøre de fem virksomheder til globale vækstsucceser.

Rejse med statsstøtte

SCALEit-projektet gennemføres med støtte fra Erhvervsstyrelsen og Udenrigsministeriet (Eksportrådet), der også sidste år sendte 20 håbefulde virksomheder til USA.

"For innovative it-virksomheder, der ønsker at skalere deres forretning, er det ikke til at komme uden om de muligheder og resurser, der findes i Silicon Valleys unikke økosystem,"  udtaler handels- og investeringsminister, Pia Olsen Dyhr, i en pressemeddelelse.

Start-ups tænker stort

Javeleon er en af de fem udvalgte virksomheder, der vil gå benhårdt efter at tiltrække investorer i forløbet. Den satser på det globale marked fra starten, og ser SCALEit som en unik mulighed for at komme godt fra start.

Virksomheden opstod ud af Allan Gregersens frustrationer over lange ventetider, når han programmerede Java på Syddansk Universitet.

Han stiftede derfor Javeleon, som har udviklet et produkt, der hævdes at kunne optimere tidsforbruget under Java-programmering med op til 20 procent.

"Alle de store spillere inden for Java ligger i Silicon Valley, så vi har rigtig gode muligheder for at gøre opmærksomme på os selv. Vi ser det som en mulighed for at tænke stort og samtidig introducere vores virksomhed globalt helt fra starten," siger Allan Gregersen fra Javeleon.

Nu skal der tiltrækkes midler

Målsætningen er at gøre de fem virksomheder klar til det udenlandske marked. Det skal ske gennem vejledning, workshops, præsentation, events og individuelle mentortimer. Og det er meningen, at der skal skabes kontakt til potentielle investorer, partnere og kunder.

"Der eksisterer en helt anden mentalitet omkring start-ups. Samarbejdspartnere som for eksempel advokater, forventer nemlig ikke at modtage betaling fra start-ups med det samme. I forhold til Danmark er man i langt større grad villig til at løbe en risiko," siger Allan Gregersen.

Innovation Center Denmark har som erklæret formål at styrke forskning og innovation i Danmark samt at markedsføre danske virksomheder i udlandet. Udover kontoret i Silicon Valley har de også aktiviteter i München, Hongkong og Shanghai.

Læs også:

På kursus i USA: Sådan får du penge til dine it-drømme

12 ugers eksperthjælp i Silicon Valley for 100.000 kroner

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS