Fem it-firmaer på statsstøttet eventyr til Silicon Valley

Hvis du ikke kender du virksomhederne The Eye Tribe, Javeleon, BlueSEQ, Leadmill eller Remove The Background, så kommer du måske til det.

Artikel top billede

Læs også:

På kursus i USA: Sådan får du penge til dine it-drømme

12 ugers eksperthjælp i Silicon Valley for 100.000 kroner

De fem virksomheder The Eye Tribe, Javeleon, BlueSEQ, Leadmill og Remove The Background er blevet udvalgt til at deltage i projektet SCALEit.

Projektet sender de fem virksomheder til Silicon Valley, hvor der venter seks uger med vejledning, workshops, præsentation, events og individuelle mentortimer fra succesfulde virksomhedsstiftere.

Målet med det hele er at gøre de fem virksomheder til globale vækstsucceser.

Rejse med statsstøtte

SCALEit-projektet gennemføres med støtte fra Erhvervsstyrelsen og Udenrigsministeriet (Eksportrådet), der også sidste år sendte 20 håbefulde virksomheder til USA.

"For innovative it-virksomheder, der ønsker at skalere deres forretning, er det ikke til at komme uden om de muligheder og resurser, der findes i Silicon Valleys unikke økosystem,"  udtaler handels- og investeringsminister, Pia Olsen Dyhr, i en pressemeddelelse.

Start-ups tænker stort

Javeleon er en af de fem udvalgte virksomheder, der vil gå benhårdt efter at tiltrække investorer i forløbet. Den satser på det globale marked fra starten, og ser SCALEit som en unik mulighed for at komme godt fra start.

Virksomheden opstod ud af Allan Gregersens frustrationer over lange ventetider, når han programmerede Java på Syddansk Universitet.

Han stiftede derfor Javeleon, som har udviklet et produkt, der hævdes at kunne optimere tidsforbruget under Java-programmering med op til 20 procent.

"Alle de store spillere inden for Java ligger i Silicon Valley, så vi har rigtig gode muligheder for at gøre opmærksomme på os selv. Vi ser det som en mulighed for at tænke stort og samtidig introducere vores virksomhed globalt helt fra starten," siger Allan Gregersen fra Javeleon.

Nu skal der tiltrækkes midler

Målsætningen er at gøre de fem virksomheder klar til det udenlandske marked. Det skal ske gennem vejledning, workshops, præsentation, events og individuelle mentortimer. Og det er meningen, at der skal skabes kontakt til potentielle investorer, partnere og kunder.

"Der eksisterer en helt anden mentalitet omkring start-ups. Samarbejdspartnere som for eksempel advokater, forventer nemlig ikke at modtage betaling fra start-ups med det samme. I forhold til Danmark er man i langt større grad villig til at løbe en risiko," siger Allan Gregersen.

Innovation Center Denmark har som erklæret formål at styrke forskning og innovation i Danmark samt at markedsføre danske virksomheder i udlandet. Udover kontoret i Silicon Valley har de også aktiviteter i München, Hongkong og Shanghai.

Læs også:

På kursus i USA: Sådan får du penge til dine it-drømme

12 ugers eksperthjælp i Silicon Valley for 100.000 kroner

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S