Så digitalt inkompetente er offentlige chefer

Det har konsekvenser, at offentlige ledere i staten, regionerne og ude i kommunerne er så dårlige til at favne digitalisering, fremgår det af ny rapport.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også:
Ny direktør for Digitaliseringsstyrelsen: Vi er ikke bare en række klovne

Sådan bliver du en dygtig it-chef i det offentlige

I en ny rapport fra Det Digitale Råd lyder konklusionen, at dagens danske offentlige ledere ikke er klædt digitalt godt nok på til at varetage deres opgaver.

"Det står klart, at der er behov for at styrke de ledelsesmæssige kompetencer i det offentlige, når det handler om høste produktivitetsgevinsten ved digitalisering," lyder det blandt andet i rapporten fra Det Digitale Råd.

Rådet kalder sin rapport for 'Debatoplæg om behovet for et paradigmeskifte i den offentlige ledelseskultur'.

Effektivitet er belagt med it

I debatoplægget bliver der skitseret en presserende problemstilling med hensyn til, at offentlige ledere bør favne digitalisering som strategisk ledelseskompetence på linje med økonomi, jura og HR.

"På alle niveauer i den offentlige sektor ses digitalisering i udpræget grad som midlet til at effektivisere forvaltningen og kontakten med borgere og virksomheder," skriver rådet set i lyset af, at der i de kommende år kommer færre skatteydere og flere skattenydere.

Og her skal offentlige ledere gå forrest og vise vejen med digitaliseringens muligheder, mener Det Digitale Råd.

Den største barriere

KMD-direktør Lars Monrad-Gylling, Microsofts strategy director Jørgen Bardenfleth og TDC-koncerndirektør Martin Lippert står bag rapporten som rådets sideordnede rådsmedlemmer.

Rapportens afsendere kalder de manglende it-kompetencer hos offentlige chefer for "den største barriere for, at den offentlige sektor i Danmark i nødvendigt omfang kan høste de produktivitetsmæssige gevinster af investeringer i ny teknologi".

De nævner samtidig flere eksempler på, at hvis de offentlige chefer ikke går forrest og insisterer på at bruge it-systemerne, så vil systemerne sande til, og store effektiviseringsgevinster samt konkrete økonomiske investeringer ryger i risten og videre ud i kloakken.

It er et valgfag

Rådet påpeger, at (efter)uddannelse på it-fronten af de offentlige ledere er vejen frem mod en bedre offentlig sektor.

Den var aldrig gået i en privat virksomhed

Det vil sige, at de op mod 2,8 milliarder kroner, som det offentlige årligt investerer på efteruddannelse, i højere grad bør bruges på it-relaterede fag.  

Her hæfter rapporten sig ved, at kun ét ud af de fem mest betydende uddannelseskurser for offentlige ledere beskæftiger sig it.

Og faget 'informations- og regnskabssystemer' er oven i købet kun et valgfag på masteruddannelse i offentlig ledelse (MOL).

Derimod er der ifølge Det Digitale Råds rapport mere fokus på it-ledelse hos eksempelvis vores norske broderfolk.

For sidte år for nordmændene gang i et it-uddannelsesprogram for kommunale topledere, der på kurserne lærer at benytte it som et strategisk ledelsesværktøj.

I det private lukker man

For at understrege nødvendigheden af, hvor vigtigt forståelsen for og brugen af digitalisering er for den offentlige sektor, angiver Det Digitale Råd, at private virksomheder i mange tilfælde simpelthen må dreje nøglen om, når man bliver indhentet indenom af virksomheder med digitale muskler.

Her nævner rapporten USA's næststørste boghandlerkæde. Borders, der gik konkurs sidste år.

Rådet kunne lige så godt fremhæve videokæden Blockbuster, som gik konkurs forrige år. Eller fotogiganten Kodak, som for et halvt år siden søgte om konkursbegæring, efter Kodak har haft svært ved at omstille sig til den digitale tidsalder.

"I den offentlige sektor finder vi ikke helt tilsvarende mekanismer som i den private sektor. Dårligt ledede 
organisationer kan fortsætte i forholdsvis lang tid, før der sker ændringer - og under alle omstændigheder fortsætter og overlever organisationen," skriver Det Digitale Råd i sit debatoplæg.

Læs også:
Ny direktør for Digitaliseringsstyrelsen: Vi er ikke bare en række klovne

Sådan bliver du en dygtig it-chef i det offentlige

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS