TDC: Nej til milliardtilbud på Dan Net

TDC har afvist potentielle købere, der bejlede til at overtage TDC-guldægget Dan Net - angiveligt for et milliardbeløb. TDC har ingen yderligere planer om at sælge selskabet, der sidste år tjente 88 millioner kroner.

TDC har afvist et tilbud om at sælge guld-ægget Dan Net og har ingen yderligere planer om at forsøge at sælge virksomheden, skriver Børsen.

- Dan Net er en guldgrube, som er meget mere værd i dag, end den var for bare et år siden, siger koncernchef Henning Dyremose til avisen.

Direkte forespørgsel

For nogle måneder siden fik TDC en direkte henvendelse fra købere, der var interesserede i at overtage Dan Net.

- Men vi har besluttet os til, at vi ikke planlægger at sælge Dan Net, siger Henning Dyremose.

Dan Net er med 150 internationale mobilselskaber som kunder en stor spiller på markedet for opkrævning af mobilselskabers tilgodehavende ved roaming, altså når kunderne benytter deres mobiltelefoner i udlandet.

Selskabet omsatte sidste år for 315 millioner kroner og havde en indtjening før skat på 88 millioner kroner.

Angiveligt bød de interesserede købere mellem 1,3 milliarder og 1,5 milliarder kroner for Dan Net, som fortsat vokser støt i omsætning.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse