Her er Samsungs fuldblods Android-kamera

Samsung er klar med et Android-kamera, der kan styres med stemmen. Sig goddag til Galaxy Camera, der har en skærm på 4,8 tommer.

Det er kun kort tid siden, Nikon lancerede sit første kamera med Android-software.

Nu følger Samsung efter med kameraet Galaxy Camera, der også har Googles mobile styresystem i maven.

Modsat Nikons model med Android 2.3 kører Samsungs kamera den nyeste version 4.1, også kaldet Jelly Bean.

Der er adgang til Google Play (tidligere Android Marked), og det giver mulighed for at downloade apps, eksempelvis særlige fotoprogrammer.

Der er plads til sim-kort i kameraet, og dermed er det nemt at uploade fotos på farten og ikke være afhængig af en Wi-Fi-forbindelse.

Umiddelbart ligner Galaxy Camera et almindeligt kompaktkamera, men skærmen på bagsiden er hele 4,8 tommer.

Den er naturligvis berøringsfølsom ligesom skærmen på din Android-mobil.

Der skydes fotos i en opløsning på 16 megapixel, og kameraet burde være i stand til at holde til selv heftige skudvekslinger takket være en quadcore processor.

Kameraet byder på 21 gange optisk zoom, og det skulle være muligt at styre kameraet ved hjælp af stemmen. Det gælder både for zoom og optagelser.

Samsungs nye model er udstyret med otte gigabyte hukommelse, og der kan udvides med SD-kort. Med Galaxy Camera er det desuden muligt at få et 50 gigabyte gratis onlinelager hos Dropbox. 

Galaxy Camera er ude i butikkerne til oktober og kommer til at koste 4.500 kroner.

Her er en video fra theverge.com, der har haft fingre i kameraet:

Annonceindlæg fra Opentext

Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura