Her er Samsungs fuldblods Android-kamera

Samsung er klar med et Android-kamera, der kan styres med stemmen. Sig goddag til Galaxy Camera, der har en skærm på 4,8 tommer.

Det er kun kort tid siden, Nikon lancerede sit første kamera med Android-software.

Nu følger Samsung efter med kameraet Galaxy Camera, der også har Googles mobile styresystem i maven.

Modsat Nikons model med Android 2.3 kører Samsungs kamera den nyeste version 4.1, også kaldet Jelly Bean.

Der er adgang til Google Play (tidligere Android Marked), og det giver mulighed for at downloade apps, eksempelvis særlige fotoprogrammer.

Der er plads til sim-kort i kameraet, og dermed er det nemt at uploade fotos på farten og ikke være afhængig af en Wi-Fi-forbindelse.

Umiddelbart ligner Galaxy Camera et almindeligt kompaktkamera, men skærmen på bagsiden er hele 4,8 tommer.

Den er naturligvis berøringsfølsom ligesom skærmen på din Android-mobil.

Der skydes fotos i en opløsning på 16 megapixel, og kameraet burde være i stand til at holde til selv heftige skudvekslinger takket være en quadcore processor.

Kameraet byder på 21 gange optisk zoom, og det skulle være muligt at styre kameraet ved hjælp af stemmen. Det gælder både for zoom og optagelser.

Samsungs nye model er udstyret med otte gigabyte hukommelse, og der kan udvides med SD-kort. Med Galaxy Camera er det desuden muligt at få et 50 gigabyte gratis onlinelager hos Dropbox. 

Galaxy Camera er ude i butikkerne til oktober og kommer til at koste 4.500 kroner.

Her er en video fra theverge.com, der har haft fingre i kameraet:

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S