Her er Samsungs fuldblods Android-kamera

Samsung er klar med et Android-kamera, der kan styres med stemmen. Sig goddag til Galaxy Camera, der har en skærm på 4,8 tommer.

Det er kun kort tid siden, Nikon lancerede sit første kamera med Android-software.

Nu følger Samsung efter med kameraet Galaxy Camera, der også har Googles mobile styresystem i maven.

Modsat Nikons model med Android 2.3 kører Samsungs kamera den nyeste version 4.1, også kaldet Jelly Bean.

Der er adgang til Google Play (tidligere Android Marked), og det giver mulighed for at downloade apps, eksempelvis særlige fotoprogrammer.

Der er plads til sim-kort i kameraet, og dermed er det nemt at uploade fotos på farten og ikke være afhængig af en Wi-Fi-forbindelse.

Umiddelbart ligner Galaxy Camera et almindeligt kompaktkamera, men skærmen på bagsiden er hele 4,8 tommer.

Den er naturligvis berøringsfølsom ligesom skærmen på din Android-mobil.

Der skydes fotos i en opløsning på 16 megapixel, og kameraet burde være i stand til at holde til selv heftige skudvekslinger takket være en quadcore processor.

Kameraet byder på 21 gange optisk zoom, og det skulle være muligt at styre kameraet ved hjælp af stemmen. Det gælder både for zoom og optagelser.

Samsungs nye model er udstyret med otte gigabyte hukommelse, og der kan udvides med SD-kort. Med Galaxy Camera er det desuden muligt at få et 50 gigabyte gratis onlinelager hos Dropbox. 

Galaxy Camera er ude i butikkerne til oktober og kommer til at koste 4.500 kroner.

Her er en video fra theverge.com, der har haft fingre i kameraet:

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S