Nye avanceret hacker-metode vinder kraftigt frem

Mængden af en særlig type avanceret malware, der kan omgå antivirus, stiger kraftigt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De datakriminelle er ved at skifte taktik i forsøget på at omgå din virksomheds første forsvarslinje, som typisk inkluderer antivirussoftware, firewalls og såkaldte intrusion prevention-systemer, viser ny rapport fra it-sikkerhedsleverandøren FireEye.

De nyeste teknikker til omgåelse af it-sikkerheden inkluderer en større forskellighed i de skadelige filer vedhæftet e-mails samt øget brug af kortfristede domæner i forbindelse med drive by-angreb, hedder det.

Undersøgelsen af data indsamlet fra FireEyes kunder påviser en stigning på 225 procent i forhold til de foregående seks måneder i mængden af avanceret malware, der lykkedes med at undgå signatur-baseret opdagelse foretaget af sortlistning og antivirussoftware.

Det løber op på gennemsnitligt 643 infektioner per uge per virksomhed.

"Der er tydeligvis brug for bedre efterretninger til forsvarsformål," kommenterer Scott Crawford, der er chef for sikkerhedsanalyse hos Enterprise Management Associates, i en e-mail.

Brug for bedre oplysninger

"Der er brug for bedre oplysninger om trusselslandskabet i så tæt på realtid som muligt, hvad enten det er for at informere sikkerheds-medarbejderne eller for at styrke sikkerheds-teknologierne."

FireEye påviser i rapporten, at hackerne i højere grad anvender "engangs-domæner" til spearphishing-e-mails for at omgå sikkerhedsteknologier, der anvender analyse af domæne-omdømme samt sortlistning af url'er.

"Disse domæner anvendes så sjældent, at de flyver under radaren og undgår sortlistning og omdømmeanalyse, så de stort set forbliver ignorerede og ukendte," fremhæves det i rapporten.

E-mail er stadig mest populært

En anden populær taktik til at undgå opdagelse er en større forskellighed i de skadelige filer vedhæftet e-mails.

I første halvår 2012 udgjorde de 20 mest udbredte former for malware 26 procent af alle skadelige vedhæftede filer, der undgik opdagelse af antivirussoftware og andre former for perimeterforsvar.

I andet halvår 2011 lå denne andel på 45 procent. Dette fald indikerer, at hackerne nu anvender mange flere forskellige typer af malware.

"Med disse tal fremgår det klart og tydeligt, at de datakriminelle skifter deres malware ud hurtigere, anvender en længere liste af filnavne samt reproducerer og omformer malware på en automatiseret facon," forklares det i rapporten.

"Således bliver det sværere og sværere at opretholde et signatur-baseret forsvar, der kan bekæmpe disse skadelige filer."

Her kommer hackerne især tæt på dig

E-mail er stadig den mest anvendte angrebsvektor til at få malware og links til skadelige websites frem til virksomhedernes medarbejdere.

Skadelige e-mails er ofte designet til at narre modtageren til at åbne skadelige vedhæftede filer eller klikke på et skadeligt link.

For at forbedre forsvaret mod de mere og mere snedige angribere anvender it-sikkerhedsleverandørerne mere datadrevne modeller, der hjælper til at tilpasse forsvaret til nye trusler i tilnærmelsesvis realtid.

Mange forskellige kilder

Frem for at sætte sin lid til signaturer, der med mellemrum opdateres, indsamler leverandører af sikkerhedsløsninger nu trusselsdata fra mange forskellige kilder og udvikler her ud fra hurtigt nye opdateringer til deres produkter, beskriver Crawford i et blogindlæg for nylig.

Sådanne realtidsdata kommer fra blandt andet internetudbydere, it-sikkerhedsleverandørernes kunder, analyse af botnet og angrebsprofiler.

Af it-sikkerhedsleverandører, der benytter sig af denne dataorienterede tilgang nævner Crawford Symantec, McAfee, Trend Micro, Damballa, FireEye samt Endgame Systems.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

LB Forsikring

Product Owner til medlemsrelationen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub