Nye avanceret hacker-metode vinder kraftigt frem

Mængden af en særlig type avanceret malware, der kan omgå antivirus, stiger kraftigt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De datakriminelle er ved at skifte taktik i forsøget på at omgå din virksomheds første forsvarslinje, som typisk inkluderer antivirussoftware, firewalls og såkaldte intrusion prevention-systemer, viser ny rapport fra it-sikkerhedsleverandøren FireEye.

De nyeste teknikker til omgåelse af it-sikkerheden inkluderer en større forskellighed i de skadelige filer vedhæftet e-mails samt øget brug af kortfristede domæner i forbindelse med drive by-angreb, hedder det.

Undersøgelsen af data indsamlet fra FireEyes kunder påviser en stigning på 225 procent i forhold til de foregående seks måneder i mængden af avanceret malware, der lykkedes med at undgå signatur-baseret opdagelse foretaget af sortlistning og antivirussoftware.

Det løber op på gennemsnitligt 643 infektioner per uge per virksomhed.

"Der er tydeligvis brug for bedre efterretninger til forsvarsformål," kommenterer Scott Crawford, der er chef for sikkerhedsanalyse hos Enterprise Management Associates, i en e-mail.

Brug for bedre oplysninger

"Der er brug for bedre oplysninger om trusselslandskabet i så tæt på realtid som muligt, hvad enten det er for at informere sikkerheds-medarbejderne eller for at styrke sikkerheds-teknologierne."

FireEye påviser i rapporten, at hackerne i højere grad anvender "engangs-domæner" til spearphishing-e-mails for at omgå sikkerhedsteknologier, der anvender analyse af domæne-omdømme samt sortlistning af url'er.

"Disse domæner anvendes så sjældent, at de flyver under radaren og undgår sortlistning og omdømmeanalyse, så de stort set forbliver ignorerede og ukendte," fremhæves det i rapporten.

E-mail er stadig mest populært

En anden populær taktik til at undgå opdagelse er en større forskellighed i de skadelige filer vedhæftet e-mails.

I første halvår 2012 udgjorde de 20 mest udbredte former for malware 26 procent af alle skadelige vedhæftede filer, der undgik opdagelse af antivirussoftware og andre former for perimeterforsvar.

I andet halvår 2011 lå denne andel på 45 procent. Dette fald indikerer, at hackerne nu anvender mange flere forskellige typer af malware.

"Med disse tal fremgår det klart og tydeligt, at de datakriminelle skifter deres malware ud hurtigere, anvender en længere liste af filnavne samt reproducerer og omformer malware på en automatiseret facon," forklares det i rapporten.

"Således bliver det sværere og sværere at opretholde et signatur-baseret forsvar, der kan bekæmpe disse skadelige filer."

Her kommer hackerne især tæt på dig

E-mail er stadig den mest anvendte angrebsvektor til at få malware og links til skadelige websites frem til virksomhedernes medarbejdere.

Skadelige e-mails er ofte designet til at narre modtageren til at åbne skadelige vedhæftede filer eller klikke på et skadeligt link.

For at forbedre forsvaret mod de mere og mere snedige angribere anvender it-sikkerhedsleverandørerne mere datadrevne modeller, der hjælper til at tilpasse forsvaret til nye trusler i tilnærmelsesvis realtid.

Mange forskellige kilder

Frem for at sætte sin lid til signaturer, der med mellemrum opdateres, indsamler leverandører af sikkerhedsløsninger nu trusselsdata fra mange forskellige kilder og udvikler her ud fra hurtigt nye opdateringer til deres produkter, beskriver Crawford i et blogindlæg for nylig.

Sådanne realtidsdata kommer fra blandt andet internetudbydere, it-sikkerhedsleverandørernes kunder, analyse af botnet og angrebsprofiler.

Af it-sikkerhedsleverandører, der benytter sig af denne dataorienterede tilgang nævner Crawford Symantec, McAfee, Trend Micro, Damballa, FireEye samt Endgame Systems.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S