Spritnye computere præinstalleret med malware

Flere helt nye pc'er er blevet præinstalleret med malware.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft har opdaget, at helt nye bærbare og stationære computere i salg i Kina indeholder skadelig software, som på verdensplan har inficeret millioner af computere.

Denne malware, der er indlejret i piratudgaver af Microsofts styresystem, Windows, er udviklet til at spionere på brugerne og udføre denial-of-service-angreb, forklarer Microsoft.

Selskabet understreger, at denne opdagelse rejser tvivl om integriteten af visse pc-leverancekæder.

De kriminelle "er ude efter dig," siger Richard Domingues Boscovich, der er assisterende juridisk rådgiver i Microsofts Digital Crimes Unit.

"De vil gøre hvad som helst. Hvis leverancekæden kan være en vej ind på computerne, så er det den vej, de går."

Spreder sig via flytbare drev

Microsofts efterforskning, der bar navnet Operation b70, kulminerede i nedlukningen af det command and control-system, der forbandt computere inficeret med Nitol, der er et stykke skadelig software af typen rootkit, der var præinstalleret på nogle af de undersøgte computere. Nitol spreder sig hurtigt via flytbare drev.

Selskabet har ført en aggressiv kampagne mod piratkopieret software og botnet i forsøget på at få ram på en af kilderne til megen it-relateret kriminel aktivitet, hvoraf en stor del er målrettet Windows på grund af styresystemets enorme udbredelse på verdensplan.

Microsofts egne efterforskere ansatte kinesiske statsborgere til at købe 20 bærbare og stationære computere fra såkaldte pc-storcentre i forskellige kinesiske byer.

Samtlige indkøbte pc'er indeholdte piratkopierede udgaver af Windows XP eller Windows 7, oplyser Boscovich.

Tre indeholdte inaktiv malware, men en fjerde havde et aktivt stykke skadeligt software, Nitol.A, der vågnede op, da computeren blev sluttet til internettet, fortæller han.

Kommer fra store producenter

Denne bærbar blev købt i Shenzhen og er produceret af Hedy, der er en større kinesisk pc-producent med hovedkvarter i Guangzhou i Kina.

De tre computere med inaktiv malware er fra "store pc-producenter," som Microsoft ikke vil oplyse navnene på, fortæller Boscovich.

Det menes, at computerne er blevet inficeret, på et tidspunkt efter de forlod fabrikken.

I Kina leveres mange computere med intet andet end DOS, mens et moderne styresystem først installeres senere.

"Et eller andet sted i detail- eller grossist-leverandørkæden sker der noget," siger Boscovich.

Selvom forbrugere i Vesten ikke er direkte udsat for den form for fusk i leverandørkæden, så er de stadig i risiko, hvis de downloader piratkopieret software fra internettet, advarer Boscovich.

Denne opdagelse af malware affødte en større efterforskning af Nitol-botnettet, som blev kontrolleret via domænet 3322.org. Dette domæne er følge Boscovich blevet sat i forbindelse med skadelig og kriminel aktivitet lige siden 2008.

3322.org-domænet viste sig at indeholde mere end 500 arter af malware, hostet på over 70.000 underdomæner, fortæller Boscovich.

Denne malware var til sammen i stand til at udføre mange forskellige skadelige funktioner såsom at tænde for en computers mikrofon og videokamera eller logge indtastninger på tastaturet, beskriver Microsoft i et blogindlæg.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest