Her er det største sikkerhedsproblem for Android

Der er især ét stort problem med sikkerheden på Android-telefoner.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Kendte sikkerhedshuller, der kan udnyttes af kriminelle via skadelige apps til at opnå komplet adgang til mobilstyresystemet og alle data på det, står pivåbne på over halvdelen af alle mobile enheder med Android, hævdes det i en ny rapport fra mobilsikkerhedsfirmaet Duo Security.

Denne konklusion er baseret på scanninger foretaget i løbet af det sidste par måneder med X-Ray, der er et gratis værktøj til vurdering af sårbarhed på Android, udviklet af Duo Security. X-Ray scanner efter kendte sårbarheder, der giver forhøjede privilegier.

"Siden vi lancerede X-Ray, har vi allerede indsamlet resultater fra flere end 20.000 Android-enheder på verdensplan," skriver sikkerhedsanalytiker Jon Oberheide, der er medstifter og teknologichef for Duo Security, onsdag i et blogindlæg.

Sårbarheder med hensyn til tilladelser kan udnyttes af brugerne selv til at opnå administrator- eller rodadgang til deres enheder og på den måde for eksempel udskifte producentens firmware med særligt tilpasset firmware.

De kan dog også udnyttes af malware til skadelige formål. Der har været adskillige dokumenterede tilfælde af malware på Android, der har inkorporeret udnyttelse af rodadgang.

"Siden lanceringen af vores løsning til mobilsikkerhed har rod-angreb været en af de typer af trusler, vi oftest er stødt på," kommenterer Bogdan Botezatu, der senioranalytiker af e-trusler hos antivirusleverandøren BitDefender, fredag via e-mail.

I løbet af første kvartal 2012 var de fire rodangreb Rage Against The Cage, GingerBreak, Exploid samt Asroot blandt de 10 mest udbredte angreb mod Android, oplyser Botezatu.

En del af grunden til udbredelsen af denne type angreb kan dog være brugere, der forsøger at "roote" det vil sige opnå rodadgang til deres mobile enheder. Men en del af disse angreb udføres dog sandsynligvis af skadelige apps, vurderer Botezatu.

De cirka 50 procent er ifølge Oberheide faktisk et rimeligt konservativt estimat. "Ja, det er en skræmmende andel, men det understreger, hvor vigtigt det er for den mobile sikkerhed at udrulle sikkerhedsrettelserne hurtigt, og hvor dårligt branchen (teleselskaberne, hardwareproducenterne og så videre) har klaret det indtil videre."

Den langsomme udrulning af sikkerhedsrettelser til Android er et problem, der har været kendt i årevis. Producenterne holder for hurtigt op med at udgive opdateringer til ældre modeller, og selv når de faktisk udgiver opdateringer, får visse teleselskaber ikke distribueret dem rettidigt.

"I Microsofts økosystem ved desktop-brugerne, at der kommer sikkerhedsopdateringer i et godt stykke tid frem, ligesom vi ser med Windows XP," siger Botezatu. "Teleselskaberne ser på den anden side den mobile enhed og dens styresystem som en slags modetilbehør, som hurtigt går af mode, og som derfor har en kortere levetid end desktoppe og bærbare."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS