På et tidspunkt, hvor ledigheden er høj, ansætter EDB Gruppen nyuddannede akademikere som aldrig før, skriver Berlingske Tidende.
Virksomhedens afdeling i Ballerup uden for København har opbygget et særligt trainee-program, der skal sluse de nyuddannede akademikere ind.
Kontrakter netop underskrevet
Det har 36 akademikere fået glæde af i det seneste år. I slutningen af december blev kontrakterne med det tredje hold færdiguddannede trainees på 12 medarbejdere underskrevet.
- Vi lukkede ikke meget nyuddannet arbejdskraft ind, da det så sværest ud for i it-branchen for to-tre år siden. Man skal have hovedet oven vande, for det er en investering, du som virksomhed vælger at satse på, siger administrerende direktør Jens Frølund til Berlingske Tidende.
De fleste af de nyansatte akademikere har læst statskundskab eller er ingeniører, cand.merc eller cand.oecon.
Recruitment manager Anna Louise Plougmann, der har udviklet trainee-programmet, vil ikke udelukke, at hun vil udvælge et par humanister, når hun skal have sammensat det næste hold trainees om et halvt år.
- Vi kan bruge alle akademikere, hvis de har forståelse for, hvordan man bruger it, siger hun til Berlingske Tidende.
EDB Gruppen sigter efter, at trainee-ordningen bliver en nul-løsning efter 12 måneder, hvor selskabets indtjening ved ordningen skal matche udgifterne.