Mydoom-orm vil hærge i månedsvis

Mydoom er nu den værste orm, der har huseret på internet. Ormens udbredelse er nået så vidt, at hver tolvte e-mail i verden er inficeret. Sikkerhedsfirmaer frygter, at det kan tage måneder eller år at få styr på Mydoom.

Mydoom-ormen fortsætter sin hærgen på Windows-computere verden over og har nu overhalet Sobig som den hurtigst spredte virus-orm i historien.

Det mener flere sikkerhedsfirmaer, der også frygter, at Mydoom kan skabe problemer i mange måneder - ja, måske år - endnu.

Sikkerhedsfirmaet Messagelabs, der skanner og filtrerer virksomheders e-mails for virus, har blokeret næsten to millioner Mydoom-inficerede mails fra mandag aften til onsdag morgen.

Firmaet oplyser, at den i øjeblikket finder virus i en ud af 12 mails, der skannes, hvilket gør Mydoom til den værste orm til dato. Da Sobig, den hidtidige indehaver af den tvivlsomme ære, toppede sidste efterår, var en ud af 17 e-mails inficeret med virussen.

- Virussen har fulgt solen. Den ramte hårdt i USA og Canada mandag, så arbejdede den sig vej gennem Asien og Europa tirsdag, siger Mark Sunner, teknisk chef i Messagelabs.

Hos sikkerhedsfirmaet F.Secure lyder meldingen, at omkring 100.000 pc'er er blevet inficeret med bagdørsormen.

Rekord-ormens hærgen efterlader nu også synlige spor på internet. Mydoom har eksempelvis belastet nettet ved at udsende så mange inficerede e-mail, at det nu tager dobbelt så lang tid at åbne et af de store sites på nettet, som før ormen dukkede op.

Ifølge sikkerhedsfirmaet Trend Micro var 12 af verdens største virksomheder i går inficeret med Mydoom-virussen.

Flere angreb i vente

Virussen, der også kaldes Novarg eller Mimail, spredes fra computer til computer via e-mail med vedhæftede filer.

Når ofret åbner de vedhæftede filer, installeres et bagdørsprogram, som gør, at angriberen kan kontrollere og fjernstyre computeren.

Og netop denne funktion bekymrer sikkerhedsfirmaet Symantec, der frygter, at fjernkontrollen med computerne gør det svært at få fat i vandalerne bag virussen og åbner for flere oversvømmelsesangreb end det, som ormen iværksætter den 1. februar.

Her vil Mydoom-inficerede computere verden over bombardere Unix-virksomheden SCO Groups websted med data.

Symantec frygter, at fjernkontrollen betyder, at Mydoom-ormen vil hærge i mange måneder fremover. Sikkerhedsfirmaet påpeger, at Code Red-virussen, der skabte panik i juli 2001, forsat skaber problemer, da titusindvis af inficerede pc'er forsat skanner internettet for at finde sårbare systemer.

SCO Group til modangreb

Mydooms angreb mod SCO Group har fået selskabet til at gå til angreb mod den aggressive orm. Selskabet udlover nu en dusør på 1,5 millioner kroner for forfatterne.

Men flere efterlyser nu, at også Microsoft melder sig til kamp mod Mydoom.

- Den er allerede foran Sobig. Hvis Microsoft mener det alvorligt, når selskabet siger, at det vil fange virus-forfattere, så vil de helt sikkert udlove en dusør for denne orm, siger danske Thor Larholm, der er senioranalytiker i det californiske it-sikkerhedsfirma Pivx Solutions, til nyhedstjenesten Cnet.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Gyldendal A/S

    CMS-udvikler med lyst til full-stack

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Banedanmark

    Systemudvikler (backend)

    Københavnsområdet

    G. Tscherning A/S

    IT & Digitaliseringsansvarlig

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S