Efter Java-hullet: Du kan stadig ikke vide dig sikker

Java-hullet er blevet lukket - sådan da - men derfor kan vi ikke bare slappe af og lade antivirus-programmer ordne sikkerheden på nettet.

Artikel top billede

Læs også:

Så voldsomt blev vi ramt af sikkerhedshullet i Java

En uge efter de store alarmklokker for alvor ringede, da der var konstateret kritiske sårbarheder i den stærkt udbredte Java-platform, er der ingen grund til at sænke sikkerhedsparaderne.

Heller ikke, selvom Oracle var hurtigt ude med en sikkerhedsopdatering til Java 7.

Således advarer Shehzad Ahmad, chef for Danmarks officielle sikkerhedstjeneste, DK Cert, mod en laissez faire-holdning til sikkerhed på internet.

"Der vil hele tiden komme nye sikkerhedstrusler. Derfor er det meget vigtigt, at hverken borgere eller virksomheder bare læner sig tilbage og tror, at antivirus-produkter kan klare arbejdet for dem."

"Selvom det er vigtigt at have antivirus-software, så er det slet ikke nok," lyder det fra Shehzad Ahmad.

Tæt på chokerende

Han peger på, at alle stadig bør udvise forsigtighed i deres færden og bruge deres sunde fornuft, hvilket, han dog godt ved, er lidt af en kliché.

"Det mest håndgribelige råd er nok, at folk på nettet bør gør det til en fast ting at bruge to browsere. Den ene browser skal bruges til følsomme ting som netbanken og alt med NemID, mens den anden kan benyttes til at surfe rundt," råder Shehzad Ahmad danskerne til.

Dermed holder han fast i samme brugsmønstre, som også var hans råd under den nylige Java-krise.

Udover færden på nettet i to forskellige browsere mener han også, at nye tal fra Skat om antallet af danskere, der via deres mail-indbakker hopper i phishing-fælder med begge ben, er "tæt på chokerende".

"Vi kan kun opfordre virksomheder til at prioritere sikkerheden og uddanne deres medarbejdere, så skal vi fra det offentliges side nok gøre vores bedste for at oplyse borgerne med vores råd og nævn," forklarer Shehzad Ahmad.

Problemfyldte plugins

De færreste kan dog stille meget op imod den mængde af sikkerhedshuller, der jævnligt rammer brugernes software - udover at holde deres software konstant opdateret og udvise den førnævnte sunde fornuft på nettet.

"Det er specielt produkter som plugins i browsere, der er det helt store problem," siger Shehzad Ahmad og fastholder her sit råd om to-browser-modellen.

Han er i gang med at udarbejde en liste over de værste sikkerhedstrusler i 2012, og her fremhæver han især software som Quicktime, Flash, Adobe Reader og Java som nogle af de store syndere.

Java ikke færdiglappet

Et hurtigt kig på DK Certs nyhedsoversigt fra 2013 viser da også en lang række software-produkter, som leverandørerne har travlt med at få lappet. 

Her optræder også Java 7, som tilsyneladende ikke er helt færdiglappet.

"Der er stadig en sårbarhed i Java, men den ikke bare udnyttes af alle," forklarer Shehzad Ahmad og nævner, at blandt andet Computerworld har skrevet om, hvordan det kan udnyttes.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

PensionDanmark

Product Owner til systemansvar i PensionDanmark

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse