Efter Java-hullet: Du kan stadig ikke vide dig sikker

Java-hullet er blevet lukket - sådan da - men derfor kan vi ikke bare slappe af og lade antivirus-programmer ordne sikkerheden på nettet.

Artikel top billede

Læs også:

Så voldsomt blev vi ramt af sikkerhedshullet i Java

En uge efter de store alarmklokker for alvor ringede, da der var konstateret kritiske sårbarheder i den stærkt udbredte Java-platform, er der ingen grund til at sænke sikkerhedsparaderne.

Heller ikke, selvom Oracle var hurtigt ude med en sikkerhedsopdatering til Java 7.

Således advarer Shehzad Ahmad, chef for Danmarks officielle sikkerhedstjeneste, DK Cert, mod en laissez faire-holdning til sikkerhed på internet.

"Der vil hele tiden komme nye sikkerhedstrusler. Derfor er det meget vigtigt, at hverken borgere eller virksomheder bare læner sig tilbage og tror, at antivirus-produkter kan klare arbejdet for dem."

"Selvom det er vigtigt at have antivirus-software, så er det slet ikke nok," lyder det fra Shehzad Ahmad.

Tæt på chokerende

Han peger på, at alle stadig bør udvise forsigtighed i deres færden og bruge deres sunde fornuft, hvilket, han dog godt ved, er lidt af en kliché.

"Det mest håndgribelige råd er nok, at folk på nettet bør gør det til en fast ting at bruge to browsere. Den ene browser skal bruges til følsomme ting som netbanken og alt med NemID, mens den anden kan benyttes til at surfe rundt," råder Shehzad Ahmad danskerne til.

Dermed holder han fast i samme brugsmønstre, som også var hans råd under den nylige Java-krise.

Udover færden på nettet i to forskellige browsere mener han også, at nye tal fra Skat om antallet af danskere, der via deres mail-indbakker hopper i phishing-fælder med begge ben, er "tæt på chokerende".

"Vi kan kun opfordre virksomheder til at prioritere sikkerheden og uddanne deres medarbejdere, så skal vi fra det offentliges side nok gøre vores bedste for at oplyse borgerne med vores råd og nævn," forklarer Shehzad Ahmad.

Problemfyldte plugins

De færreste kan dog stille meget op imod den mængde af sikkerhedshuller, der jævnligt rammer brugernes software - udover at holde deres software konstant opdateret og udvise den førnævnte sunde fornuft på nettet.

"Det er specielt produkter som plugins i browsere, der er det helt store problem," siger Shehzad Ahmad og fastholder her sit råd om to-browser-modellen.

Han er i gang med at udarbejde en liste over de værste sikkerhedstrusler i 2012, og her fremhæver han især software som Quicktime, Flash, Adobe Reader og Java som nogle af de store syndere.

Java ikke færdiglappet

Et hurtigt kig på DK Certs nyhedsoversigt fra 2013 viser da også en lang række software-produkter, som leverandørerne har travlt med at få lappet. 

Her optræder også Java 7, som tilsyneladende ikke er helt færdiglappet.

"Der er stadig en sårbarhed i Java, men den ikke bare udnyttes af alle," forklarer Shehzad Ahmad og nævner, at blandt andet Computerworld har skrevet om, hvordan det kan udnyttes.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S