Minister: Teleselskaber skal ikke tvinges til bredbånd

Minister siger nej til forslag om, at danske teleselskaber skal tvinges til at sikre bredbånd til alle danskere. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Erhvervs- og vækstminister Annette Vilhelmsen (SF) kommer med et teleudspil til bedre mobil- og bredbåndsdækning senere på året.

Den danske teleindustri skal ikke holde for, når danskere i yderområder skal have mobildækning.

Det slog erhvervs- og vækstminister Annette Vilhelmsen (SF) i sidste uge fast fra Folketingets talerstol, efter Venstres teleordfører, Torsten Schack Pedersen, havde stillet hende spørgsmål om, hvorvidt det var regeringens politik at tvinge teleselskaberne til dækning i hele landet.

Spørgsmålet fra Venstres teleordfører kom i kølvandet på, at regeringspartiet Socialdemokraterne i sit nyligt publicerede teleudspil slår på, at teleindustrien har et 'sociale ansvar', således at den kan blive forpligtet til også at dække Danmarks yderområder.

Spørgsmålet gik konkret på, om ministeren er enig med socialdemokraternes teleordfører Trine Bramsen i, at "TDC og andre bredbåndsfirmaer bør tvinges til at lægge bredbånd ud til den del af befolkningen, som i dag har rigtig dårlig eller ingen forbindelser".

Ingen planer om tvang

Hertil svarer erhvervs- og vækstminister Annette Vilhelmsen:

"Regeringen har ikke planer om at pålægge telebranchen regulering i form af krav om fastnetbredbånd," hvorefter Annette Vilhelmsen henviser til det brede teleforlig fra 1999 som et pragmatisk grundlag for at skabe brede rammer for teleindustrien herhjemme.

Samtidig påpeger hun, at telebranchen inden for de seneste 10 års tid samlet har foretaget investeringer for 70 milliarder kroner, og at regeringen arbejder fokuseret på at få en velfungerende bredbåndsinfrastruktur i hele landet.

"Derfor vil regeringen i løbet af kort tid lancere et udspil, som skal medvirke til bedre mobildækning og bredbåndsforbindelser i hele Danmark," lyder det fra Annette Vilhelmsen, som dog ikke vil røbe meget af indholdet fra det kommende teleudspil.

Hun fortæller dog fra Folketingets talerstol, at udspillet blandt andet vil indeholde bedre rammebetingelser for teleselskabernes investeringer ved at fjerne barrierer uden at komme ind på disse barrierer.

Derudover vil regeringen i sit kommende teleudspil også kigge på, hvordan kommunerne kan hjælpe lokalt med at få bredbånd og mobildækningen bredere ud.

Undrer sig over regeringsparti

Teleordfører Torsten Schack Pedersen fra Venstre er godt tilfreds med svaret.

"Jeg havde forventet netop det svar fra ministeren, fordi det jo ikke fremmer investeringslysten i Danmark, hvis vi tvinger industrien til at dække bestemte områder i Danmark. Det vil jo betyde færre investeringer og derfor risiko for dårligere dækning i sidste ende," siger Torsten Schack Pedersen til Computerworld.

Samtidig med tilfredsstillelse over for svaret, er han lidt uforstående over for, at Socialdemokraternes it- og teleordfører, Trine Bramsen, der igen er fremme med forslag, som bliver skudt ned af den siddende minister.

"Jeg synes, at det er temmelig problematisk, at regeringens største parti skyder forbi så ofte i teledebatten. Det kan jo godt give stof til eftertanke, siger Torsten Schack Pedersen.

At en erhvervs- og vækstminister sætter Trine Bramsen på plads, er sket flere gange før, da Ole Sohn (SF) sad som minister i Erhvervs- og Vækstministeriet.

Her kommenterede Ole Sohn blandt andet et forslag om at forbyde teleselskaberne at markedsføre sig og bruge frekvenser til telefoni.

Ole Sohn har i sin ministerperiode også tidligere været ude og påpege, at udrulningen af mobildatanettet skal ske på et markedsbaseret grundlag modsat et forslag fra Trine Bramsen.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S