Artikel top billede

Så mange sikkerhedshuller er der i din software

Microsofts software hører til blandt det mest sikre. Her kan du se, hvad du virkelig skal passe på i dit netværk eller på hjemmemaskinen.

Læs også;

Her er det mest usikre program på din pc

Unge blæser på virksomhedens sikkerhed: Så farlige er unge

Kan du bestå disse fire simple it-sikkerhedstjek?

86 procent af alle sårbarheder stammer fra tredjepartsprogrammer, der ligger uden for Microsofts univers.

Og det er også i denne kategori, at man kan finde en solid stigning i antallet af software-huller.

Over de sidste fem år er andelen af sårbarheder i tredjeparts-software således steget fra 57 procent i 2007 til 86 procent i 2012.

Det kan man læse i en ny analyse fra det danske sikkerhedsfirma Secunia. Den hedder The Secunia Vulnerability Review 2013.

Firmaet fandt 1.137 sårbarheder i 18 af de mest brugte tredjepartsprogrammer, hvilket svarer til et gennemsnit på 63 huller i hvert program.

It er mere end Windows

Ud fra tallene konkluderer firmaet, at det er tredjepartsprogrammerne, som i øjeblikket udgør den største trussel mod netværket.

"Virksomhederne må ikke ignorere eller undervurdere tredjepartsprogrammerne. De er den væsentligste årsag til sårbarheder, der kan ramme it-infrastrukturen," udtaler Morten R. Stengaard, der er produktchef i Secunia.

Det er da heller ingen hemmelighed, at det er vigtigt at opdatere alle software-produkter både i virksomheden og i privaten.

Det understreges eksempelvis af analysefirmaet Gartner, der placerer opdatering af andre applikationer end styresystemet som et af de væsentligste sikkerhedsråd i analysen Best Practices for Securing Midmarket IT Environments, der udkom i februar 2013.

Lederen af DK Cert mener ligefrem, at tredjepartsprogrammer skal dø, hvis man ikke finder en løsning på sikkerheden.

Her er en store syndere

I det forgangne år - og i starten af 2013 - er en af de helt store syndere Java fra Oracle.

Adobe-programmer som Adobe Reader og Flash Player er gennem en årrække blevet beskrevet som de mest hullede programmer på din pc.

Men nu er det ikke længere Adobe, der er i besiddelse af den tvivlsomme ære. Nu er det Oracle og programmet Java.

Det er sikkerhedsfirmaet Kaspersky, som har sammenfattet den konklusion i en rapport over cyber-angreb i 2012.

Her kan blandt andet man læse, at Java var mål for halvdelen af alle angreb i 2012. Adobe Reader er dumpet ned på andenpladsen med 28 procent.

Java er dog langt fra alene. Google Chrome er listet med 291 sårbarheder i rapporten, Firefox 257 og iTunes med 243. Flash Player og Java har 66 og 67.

Læs også;

Her er det mest usikre program på din pc

Unge blæser på virksomhedens sikkerhed: Så farlige er unge

Kan du bestå disse fire simple it-sikkerhedstjek?




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere