Microsoft-nederlag til Lindows

Linux-distributøren Lindows har efter mange nederlag vundet en sejr over Microsoft i en amerikansk retssag om Lindows-navnet. I den kommende sag skal jury tage udgangspunkt i, om Windows har været en almindelig betegnelse, før Microsoft tog navnet i brug. Er det tilfældet, er der ingen sag, lyder meldingen.

Efter adskillige juridiske nederlag til Microsoft i Europa har Linux-distributøren Lindows fået medhold i en amerikansk retssal. Microsoft mener, at Lindows-navnet ligger for tæt op af det beskyttede Windows-navn.

Hidtil har Lindows lidt en række nederlag i europæiske domstole i sagen.

Men den amerikanske domstol har nu besluttet at beordre juryen i den kommende domsforhandling til at tage med i overvejelserne, om 'windows' var et generelt begreb eller ej, før Microsoft tog navnet i brug i 1985.

Ingen sag

Ifølge den amerikanske domstol kan Windows-navnet ifølge tidligere afgørelser ikke være genstand for en retssag om varemærke-beskyttelse, hvis det er tilfældet.

Microsoft sagsøgte Lindows i december 2001 med beskyldninger om krænkelser af Microsofts varemærke og krav om nedlæggelse af Lindows-navnet. Microsoft har i USA tabt to sager om nedlæggelse af fogedforbud.

Microsoft erklærer sig uenig med rettens besked til den kommende jury. Selskabet mener, at Windows-varemærket skal bedømmes ud fra den nuværende betydning, hvor ifølge selskabet det verden over forbindes med et Microsoft-produkt.

Lindows betegner afgørelsen som en "stor sejr". Selskabet har tidligere tabt tilsvarende retssager i Finland, Sverige og Holland, hvor det ikke længere er tilladt at anvende Lindows-navnet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics